ЕП: Край на преговорите със Сирия и преоценка на отношенията с Бахрейн и Йемен
Репресиите спрямо демонстрантите в Сирия, Бахрейн и Йемен налагат ЕС да преразгледа двустранните си отношения с тези страни, а преговорите за бъдещото Споразумение за асоцииране със Сирия трябва да бъдат прекратени, смятат европейските депутати, съобщиха от ЕП.
В същото време Парламентът изрази опасенията си относно присъствието на чуждестранни войски в Бахрейн и настоя за разследване на смъртта на 54 протестиращи в Йемен. Преговорите между ЕС и Сирия за подписване на Споразумение за асоцииране трябва да бъдат прекратени, докато властите в страната не предприемат "очакваните дългосрочни демократични реформи", категорични са депутатите. Подаването на оставката на сирийското правителство на 29 март "няма да бъде достатъчно, за да успокои нарастващото недоволство у хората", допълват те. Затова Парламентът подчертава, че президентът на Сирия Башар ал Асад трябва да сложи край на репресиите над политическата опозиция и защитниците на човешките права, да отмени извънредното положение и да въведе конкретни политически, икономически и социални реформи.
Упражняването на насилие от страна на една държава върху собственото ѝ население винаги трябва да води до директни последствия, посочват членовете на ЕП в текста на резолюция, подготвена от политическите групи на ЕНП, С&Д, АЛДЕ, Зелени/ЕСА и ЕКР. В тази насока, депутатите призовават както ЕС, така и националните правителства на държавите членки да преразгледат двустранните си отношения с Бахрейн и Йемен, като възможните мерки, които ЕС може да предприеме срещу тях, са замразяване на финансови активи и забрана за напускане на страната.
Европейските депутати изразиха загрижеността си по отношение на присъствието на чуждестранни войски на Съвета за сътрудничество на залива (ССЗ), като настояват тази организация да заеме конструктивна роля за провеждането на мирни реформи в страната. Парламентът иска да бъдат проведени независими разследвания на нападенията срещу протестиращи в трите страни. В случая с Йемен, ООН или Международният наказателен съд трябва да проведат разследване на атаките на 18 март, при които бяха убити 54 души, а повече от 300 други бяха ранени. Поради дълбоката си загриженост за равнището на бедността и безработицата в страната, ЕП е уверен, че ЕС и Съветът за сътрудничество на залива трябва да осигурят на Йемен специфична финансова и техническа подкрепа в момента, в който президентът Салех даде път на демократично избрано правителство. /БГНЕС
262
3
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Виц
Ей тая Европа доста е изпращяла
do vic
i ti su6to!
Шмоко Оригинал
Виц определено е привърженик на арабския социализъм.