Трудовата имиграция съдейства за икономическия растеж на ЕС
След приемането на нови членки в Европейския съюз през 2004 и 2007 г. в 15-те развити страни от ЕС се наблюдава имиграционен бум, като по брой на пристигащите Стара Европа вече изпревари САЩ, се казва в последния доклад на „Голдман Сакс“, пише „РБК Дейли“.
Авторите на изследването смятат, че развита Европа само печели от притока на гастербайтери. Имиграцията съдейства както за растежа на БВП на всяка от страните-реципиенти, така и за световния икономически растеж. Експертите от „Голдман Сакс“ отбелязват, че през последните години притока на имигранти в развитите страни от ЕС рязко се е увеличил и е достигнал своя пик. Ако до 2001 г. в продължение на 40 години пазарът на труда на 15-те страни от ЕС ежегодно се е попълвал с 0,1% за сметка на имигрантите, през последните години този показател е достигнал – 0,5%. От 2001 до 2005 г. общият приток на чуждестранни работници е достигнал 8,7 милиона души, като 5,7 милиона от тях са имигрирали в Испания. За същия период в САЩ, където ежегодният приток на имигранти е 0,4% от активното население, са влезли 7 милиона гастербайтери. „През 2004 г. ЕС се попълни с 10 страни с общо население 74 милиона души, а в началото на тази година членство в ЕС получиха България и Румъния. Без съмнение това е повлияло както на броя на населението, така и на пазара на труда на 15-те европейски икономики“, се казва в изследването. През 2004-2005 г. от новите страни в старите са мигрирали от 500 до 700 хиляди души. Експертите не виждат в миграционния бум негативни последствия за ЕС. В доклада се подчертава, че страховете на 15-те развити страни-членки във връзка с увеличаване на безработицата и намаляване на средната работна заплата са неоснователни. Имигрантите първоначално избират страни с ниска безработица и в повечето случаи се съгласяват да работят непопулярна и зле платена работа. „Европа има повече проблеми с имигрантите, които са пристигнали още през 60-те и 70-те години на миналия век. Във Франция мнозинството безработни са именно от тази група. Те получават социални помощи, затова „старите имигранти“ много често отказват нископлатена работа. Едновременно с това при тази група от населението образованието е по-ниско, отколкото при останалите участници на пазара. Що се отнася до наскоро пристигналите от новите страни-членки на ЕС или от Северна Африка, с тях проблемите са по-малко. Те приемат нископлатена работа“, заяви за „РБК Дейли“ експертът от Центъра за изследване на европейската политика в Брюксел Юрай Дракслер. Освен това наблюдателите са склонни да видят в имиграционния бум фактор, който може да ускори не само икономическият растеж на Стара Европа, но и на целия свят. Без съмнение трудовата имиграция съдейства за растежа на световния БВП. Та нали имигрантът пристига от региони с по-ниска производителност в такива с по-висока, се казва в доклада. „Имиграционните потоци често се определят и от географското положение. Така в Испания има много работници от Северна Африка. Едновременно с това страната преживява икономически подем, който се обуславя от разцвета на трудоемкия строителен отрасъл, които изисква много работна ръка“, заявява Дракслер.
103
0
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар