Комерсант: София бави "Белене"
Пълният анализ на проекта АЕЦ "Белене" на британския консултант HSBC може да се забави с 18 месеца. София разчита, че от "Росатом" ще проявят разбиране и ще сключат с българската страна нов договор. Но от държавната корпорация смятат, че е необходимо да се изпълняват вече подписаните договори и към 1 юли да се подпише EPC-контракт. В противен случай "Росатом" може да поиска компенсация за загубите в размер на 1 милиард евро, пише "Комерсант".
Вчера министърът на икономиката, енергетиката и туризма на България Трайчо Трайков призна, че британската банка HSBC не е в състояние да изпълни пълния анализ на такъв мащабен проект, като АЕЦ "Белене", в срок. "Очакваме и изискваме от консултанта до 1 юни да даде изчерпващ анализ на това, което трябва да очакваме от втората страна в преговорите /"Атомстройекспорт", структура на "Росатом", строяща атомни централи в чужбина - "Комерсант"/, и това, което те трябва те да чакат от нас", подчерта министърът. По-рано българският премиер Бойко Борисов заяви, че от HSBC се очаква анализ за икономическата целесъобразност на проекта, по-точно доказателства за възможността за увеличаване на износа на ток за съседните страни. Отговаряйки на въпрос на "Комерсант" относно сроковете за провеждането на анализа на "Белене", господин Трайков даде да се разбере, че се надява на разбиране от руска страна по този въпрос. Според него е напълно вероятно, че заради работата на консултанта ще се наложи подписването на нов договор с "Атомстройекспорт". "Въпросът се състои в това до тогава да се прекратят спекулациите, кой какво е направил или не е направил по проекта", обясни той.
В началото на април "Атомстройекспорт" и Националната електрическа компания подписаха 12-то допълнение към договора за строителството на АЕЦ "Белене". Документът се посочва, че страните трябва да подготвят и до 1 юни да парафират, а до 1 юли да подпишат EPC-контракт по проекта. От "Росатом" вчера поясниха, че се ръководят от подписаното 12-то допълнение, според което договорът за EPC-контракт трябва да бъде подписан до 1 юли. Ако това не се случи, "Атомстройекспорт" няма да има юридически основания да продължи работата в България, добавиха от държавната корпорация. Това ще означава, че България се е отказала от проекта за АЕЦ, "Атомстройекспорт" може да поиска обезщетение за своите загуби, допълниха от "Росатом". Ще припомним, че по-рано Красимир Първанов заяви, че "Атомстройекспорт" може да предяви на НЕК искове в международен арбитраж на обща сума 980 милиона евро за платено по-рано оборудване и за работата на подизпълнителите. /БГНЕС
300
1
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Анонимен
По-добре да се плати неустойка от колкото отново руско подтисничество,отрязвайте ги тия болшевики и това е,светът се ориентира вече към зелена енергия ние атомни ще строим и не една а две на тази малка територия само една авария и не стига че сами се унищожаваме а и само това ни липсва и принудителното. Вън тия кирливи руснаци.