Турция готова да реставрира Томбул джамия
Негово превъзходителство Исмаил Арамаз, посланик на Република Турция у нас изрази готовността на посолството да реставрира Томбул джамия. Това стана ясно от разговора му с кмета на Шумен Красимир Костов, съобщават от пресцентъра на общината. Дипломатът подчерта, че това ще стане само, ако получат разрашение от Министерството на културата. Исмаил Арамаз е на посещение в Шумен, придружаван от г-жа Сибел Еркан, генерален консул на Турция в Бургас.
Пред високия гост, който за пръв път е в Шумен, Красимир Костов представи социално-икономическото и културното развитие на града. „В Шумен са се случили много първи неща за България и това ни дава повод за гордост“, каза Костов. Той очерта преимуществата на града и като географско средище на Североизтока, запозна дипломата с развитието на Шумен през последните години. Градоначалникът подчерта, че в момента общината работи по 9 проекта на обща стойност 23 млн. лв., а до края на годината се очаква да бъде подписан и проектът за т. нар втора ИСПА на стойност 92 млн. лв. Костов съсредоточи вниманието си и върху новата индустриална зона и възможностите за инвестиции там.
„Напоследък някои политически кръгове акцентират върху негативните страни от общото ни минало, а ние имаме много общи неща в днешния ден, които можем да развиваме. Искам да обърна нещата - време е да погледнем към бъдещето си сътрудничество като две съседски страни”, заяви Негово превъзходителство Исмаил Арамаз. Посланикът благодари за гостоприемството и заяви, че изпитва уважение към историята на България, която е по-стара от много европейски страни. Дипломатът прие поканата на Красимир Костов да посети отново Шумен, за да има възможност да се запознае с културно-историческото наследство и съвременния облик на града. Заяви готовност да оказва съдействие на турски бизнесмени, които търсят възможности за инвестиции в България. Красимир Костов подари на турския дипломат плакет на община Шумен, проспекти на индустриалната зона, албум „Старият град” и филм за Шумен.
ШУМ.БГ
8114
89
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
анонимен
Добре че са руснаците и турците,че да възстановят културните дадености и да засилят икономиката на града инвестирайки средства и откривайки работни места именно за нас българите,че иначе гладни ще умрем.Я вижте в Алкомет колко наши сънародници работят и изхранват своите семейства и то с много по висок стандарт от всички държавни служители.Така,че спрете да плюете а се вразумете и благодарете на такива добри хора които все още ви подават ръце.Браво на кмета!Поздравявам го за амбицията и предприемчивостта.Това е за всички нас-от ШУМЕН.
...........
хубаво е че ще направят нещо по въпроса с джамията това е паметник на културата няма значение християнско или мюсюлманско наследство всички паметници се нуждаят от реставрация а ако това трябва да се направо от БГ министерството скоро време няма да направят нищо както винаги :)) а и ако има инвестиции от страна на съседката ни ще е добре за Шумен че сме мн назад от близки градове
Идиоти
Усмивката на Костов ибрика кърти мивки.
А посланникът има вид на неоколониалист, май е позабравил, че отдавна вече не сме турски вилает!
Анонимен
Тъй... ще реставрираме джамията - похвално! Ама ако ние решим да реставрираме двореца в Плиска? Нямам нищо против да се реставрира паметник на културата стига (както в случая) това да не се прави с цел малцинството(което е мнозинство вече) да придобива все по-голямо самочувствие без покритие...
Анонимен
Да я наредят цялата джамия на палети и да му я пратят с влак в турция там да си я реставрира.
________
Чудесна новина , отдавна трябваше да стане , браво :))!
popo
Ибрикчия.
Малкия
Нека, нека тоалетната да бъде пооправена, че ни писна да пикаем по такива стени хахаха
аз
да си реставрира джамията,но трябва да върне камъните на плиска и преслав, па коиска и от керпич да я прави,
кМЕТЕ ти поставили му въпроса с камъните, те са собственост на български столици