Фалстарт на делото срещу кмета на Кърджали Хасан Азис
Фалстарт на делото срещу кмета на Кърджали Хасан Азис в СРС, предаде репортер на БГНЕС.
Обвинителният акт и призовката не са връчени в законовия срок. Софийският районен съд (СРС) отхвърли за съвместно разглеждане по делото гражданския иск за причинени имуществени вреди на МРРБ.
Министерство на финансите не изпрати свой представител, който също да претендира за вреди като граждански ищец. Магистратите прецениха, че кметът на Кърджали е обвинен в опит за измама, а не за настъпил резултат. Затова съдът отхвърли иска за имуществени вреди, тъй като прецени, че разглеждането му на съвместно заседание ще затрудни процеса. Стана ясно, че призовката е върната, тъй е като е със сгрешен адрес. Един от прокурорите по делото – Пламен Георгиев обясни, че кметът е съобщил този адрес в досъдебното производство. Държавното обвинение си е направило труда и е проверило, че няколко месеца преди това Хасан Азис е сменил адресната си регистрация. "А защо ли е казал неактуален адрес – можем само да гадаем", каза прокурорът, който определи обстоятелството като много интересно.
На заседанието по делото се явиха трима прокурори от Върховна касационна прокуратура. Пламен Георгиев обясни това като начин на работа и екипност. Той каза, че те са разследвали делото и са го приключили в досъдебна фаза, за това и те се явяват в съда. Прокурорът от ВКС отхвърли твърденията на кмета на Кърджали, че делото започва да се гледа късно заради предстоящия вот – изборите за президент и местна власт. Георгиев обясни, че делото е внесено от преди повече от половин година, но е имало спор дали то да се гледа в София или в Кърджали. Най-голямата зала в сградата на СРС бе изпълнена с граждани на Кърджали, които дойдоха да подкрепят кмета. Пламен Георгиев отказа да тълкува това като обществен натиск и каза, че нещата са протекли много цивилизовано.
"Силно се надявам, тези хора да са убедени от нас, че има извършено престъпление", коментира Георгиев. Той изрази убеждението си, че едва ли някой от дошлите в залата днес знае за какво става въпрос.
БГНЕС припомня, че обвинителният акт срещу Хасан Азис беше внесен в съда в средата на миналата година. Според прокуратурата действителната цена на имота е 846200 лева, а Азис посочил 8 940 960 лева. Разликата от над 8 млн. лева са парите, с които той е ощетил държавата като е отчуждил имота, влизащ в инфраструктурния проект. Хасан Азис е обвинен в опит да заблуди двамата министри, защото парите в крайна сметка не са платени. Според държавното обвинение, опитът е останал недовършен, поради независещи от дееца причини. Хасан Азис е единствения обвиняем за скандалния проект. През април миналата година стана ясно и че, бившият министър на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов и заместникът му Димчо Михалевски (сега депутати от БСП) са разследвани по подозрения за злоупотреби при проекта "Водно огледало". /БГНЕС
314
0
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар