С празнично шествие шуменци отбелязаха един от най-светлите празници - Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост - 24 май. В шествието, което тръгна от пл. „Кристал” в 10 часа се включиха хиляди деца, ученици, студенти, представители на културни институции. Дефилето поведоха областният управител Димитър Александров, кметът Красимир Костов и неговите заместници, председателят на общинския съвет Даниела Русева, директорът на просветния инспекторат Добромир Добрев, духовници, общински съветници, шефове на културни институти.
"Вечният химн на Светите братя Кирил и Методий отново ни събира, за да бъдем заедно на най-светлия, най-български празник. Десетилетия наред тези стихове са били символ на великия стремеж на народа към светлина и просвета. Те напомнят не само за прекрасните дни на детството, когато в училищния двор се кичат с цветя ликовете на славянските учители, но заедно с това припомнят безкрайната редица от мъченици за народна просвета и култура. Днес е празник - на нашето духовно начало, на нашето трайно присъствие в европейския свят и световна култура. Днес е празник - свят за всеки българин", каза в словото си кметът Костов. По-късно на официална цермония в ДКТ „Васил Друмев“ бяха връчени Наградите на Шумен в системата на образованието и науката.
Красимир Костов благодари на наградените от името на общината за високия им професионализъм и умения. Той благодари и на учителите, които носят призванието си като съдба, на учениците и студентите пожела да учат словото на двамата солунски братя и да станат талантливи и достойни наследници, а гражданите на Шумен да продължат да носят „онзи чудесен шуменски дух, който векове наред ни прави различни и можещи”.
След церемонията започна и празничния концерт с участието на духовия оркестър „Михаил Биков", хор „Симеонис" и изявени млади шуменски таланти.

В дефилето се включиха над 3000 деца, ученици и студенти.

ШУМ.БГ
Коментари
до 1
По вероятно дпс да направят "паметник на незнайния турски войн" на мястото на "паметника на съветския войн".
пенсионер
Блоковете на повечето участници бяха доста рехави!
Първите 3 школа измиха очите на града ни.
Някой училища имат претенции да са елитни, а не уважиха най-светлия празник.
до пенсионера
Нормално да се рехави, днешната младеж е такава.
А и да извървиш целия център за да слушаш как някой говори нещо си не е много мотивиращо.
Анонимен
Стига с тези глупави манифестации! Който иска да ходи, но не и по задължение. По-важно е хората да са грамотни, а те не са в голямата си част, отколкото дали щели да излязат на 24 май пред кметството.
възмутен
какво празнуват общинарите 11 май или 24 май аз пък бях на риболов
знаещ
Не е важен поводът, важен е празникът, който е повод за дълги пиянски вечери.
учен
Платения писар на коментарчета,за Ucenik ли се има?Тогава,аз съм учен!
Миксера
АЗ НЕ СЪМ СЛАВЯНИН!!!
Охранител
Да, и аз не съм славянин, нито прабългарин, ние сме траки!!! Крайно време е да се пренапише историята ни такава, каквато е! Ние сме един от най-древните народи на планетата Земя!!! Затова имаме и собствена писменост, защото ако можехме да питаме Кирил и Методий какви са, сигурно и те щяха да се самоопределят като траки. Да се самоопределяш като славянин е все едно да признаеш, че си гяурин според турците, т.е. роб! Защото славянин означава точно това зависим човек - роб.