Македония избира нов парламент
Днес в съседна Република Македония ще се проведат предсрочни парламентарни избори. Това ще бъдат седмите парламентарни избори и вторите предсрочни избори след обявяването на независимостта на страната през септември 1991 година.
Предизборната кампания приключи на 3-ти юни в 24.00 часа. Право на глас имат 1 821 122 граждани. Те ще гласуват в 2976 избирателни секции. 1679 са кандидат-депутатите за новия македонски парламент.
Наблюдателите очакват, че резултатите от вота ще сложат край на политическата криза в страната и ще дадат тласък на нейната евроатлантическа интеграция. Самите политически партии в Македония приключиха кампанията си с обещания за по-бързи реформи, които да вкарат страната в Европейския съюз.
Обещаваме да продължим реформите, които ще донесат икономическо и социално възстановяване, заяви досегашният премиер Никола Груевски от управляващата партия ВМРО-ДПМНЕ на последния митинг на партията в Скопие. "Европейска Македония ще победи", обяви той пред няколко хиляди поддръжници, много от които развяваха знамена на партията.
Главният му съперник, социалдемократът Бранко Цървенковски от лявата партия СДСМ определи на предизборен митинг в Куманово положението в страната като "катастрофа", изтъквайки, че безработицата сред 2-та милиона македонци достигна 30%. "Македония не може да си позволи повече грешки. Искам да видя македонското знаме да се вее в Брюксел", каза Цървенковски пред симпатизантите си.
Скопие има статут на кандидат за Евросъюза от 2005 г., но още не е започнал преговори за присъединяване заради спора с Гърция за името си. Гърция смята името Македония за част от историческото си наследство и блокира признаването на северната си съседка под това име. Преговорите под егидата на ООН не дадоха досега резултат.
Участниците във вота ще посочат новите 123-ма депутати в парламента на Македония. 120 от тях ще бъдат избрани в 6-те избирателни района на страната - по 20 във всеки един от тях. За първи път трима ще бъдат избрани от емиграцията, по един от трите избирателни секции в Европа и Африка, Северна и Южна Америка и един от Австралия и Азия. Избирателните секции ще бъдат отворени в 7.00 часа местно време. Изборният ден ще приключи в 19.00 часа.
Имащите право на глас ще избират между 18 кандидат-депутатски листи, съобщиха от Държавната избирателна комисия. Изборите се провеждат по пропорционалната система. Според последните социологически проучвания управляващата партия ВМРО-ДПМНЕ на Никола Груевски ще получи около 40 депутатски места. Опозиционният Социалдемократически съюз /СДСМ/ на Бранко Цървенковски 36, Партията на Али Ахмети, Демократически съюз за интеграция /ДСИ/ 12-14 места, Демократическата партия на албанците /ДПА/ 8, партията на Любе Бошкоски Обединени македонци ще има 5 депутати, Нова Демокрация 3, ВМРО-Народна партия на Любчо Георгиевски и Нова демократическа партия на Руфи Османи ще имат по 4-ма депутати.
В Държавната избирателна комисия са регистрирани общо 7830 наблюдатели - 7341 от Македония и 489 от чужбина. Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) има общо 281 наблюдатели, посолството на САЩ-39, Европейската комисия - 20, Съветът на Европа - 16. Свои наблюдатели ще имат и посолствата на Франция, Словения, Великобритания, Русия, Чехия, Австрия, Турция, Китай, Унгария, Хърватия, Италия и Словакия.
От македонска страна най-много наблюдатели ще има от неправителствената гражданска организация МОСТ- 4466 души, съобщиха от Държавната избирателна комисия.
Република Македония обяви независимост на 8 септември 1991 година. България бе първата страна, която призна нейната независимост на 15 януари 1992 година. /БГНЕС
131
1
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
гражданин на Зимбабве
Дано те поне не си изберат някой магистралчик, че им е е....на мамата....