България връща 50 000 страници от историята си до есента
България ще копира и върне у нас 50 000 страници от своята история, които се намират в Русия до есента. Това каза Мартин Иванов председател на Държавната агенция "Архиви", предаде репортер на БГНЕС.
Всички 50 000 страници от историята ни в Русия са поръчани. Въпросът е тези 50 000 страници да бъдат ксерокопирани или пък фотокопирани, което изисква време. Надявам се, че до есента ще дойдат, уточни той.
През 90–те години България изпуска своя шанс да получи документите си, които са преместени в бившата СССР още през 1944г. Това са т. нар "трофейни" архиви. "Проблемът до голяма степен си е и наш, вината си е и наша за това, че толкова дълги години тези документи не са върнати в страната. Изпуснат е един времеви прозорец през 90–те години, когато други страни Франция или Полша са успели да върнат голяма част от тези трофейни документи в оригинал", каза Мартин Иванов. Така у нас сега се очакват да пристигнат техни копия. Председателят на агенцията обясни, че 50 000 архивни единици са всичките документи, за които знаем в момента, че съществуват. От средата на май до 3 юни в Русия е била работна група на агенцията, която направила съответните поръчки за връщането на документите и допълнително търсела и заснемала архиви. У нас в момента има 780 страници.
"Надявам се при следващи ходения... ще изскочат и допълнително руски документи", посочи Мартин Иванов. Той каза още, че има много ценни руски документи, свързани с българската история, които биха дали възможности за "нови прочети и за една по-пълна картина на нашето недавно минало". Не изключено руските архиви да пазят и други български документи. "В обществото има едно очакване за буци злато, които ще излязат от тези документи. Всеки един професионален историк си дава сметка, че едва ли има документ в света, който би могъл да преобърне разбирането ни за историята дори и по някаква отделна тема. Ние виждаме ролята на ДА "Архиви" да изкопае рудата да я транспортира до България и тук вече тя да бъде пресята с помощта на историците", каза той.
Очакваше се в тези документи да има данни, които да открехнат завесата по край една от най–голямата мистерия в българската история – смъртта на цар Борис ІІІ. В това, което той е видял до момента обаче няма някакви "невероятни данни, но е много вероятно при задълбочен прочит на човек, който е вътре в темата да изскочат интересни неща, които ние даже не сме подозирали". "Това е въпрос на един експертен прочит, който все още не е правен", подчерта той.
В архивните документи, които чакаме най–вероятно наесен има ценни документи на военно министерство от периода 1939 – 44 година, свързани с въоръжаването на армията ни. Има документи от Държавна сигурност в периода 1925 – 44, в които има агентурни материали за сътрудници на руското посолство. Сред архива има и донесенията на руските военни дипломатически агенти на Балканите 1912 година, годината в която приключва Балканската война и започва Междусъюзническата. /БГНЕС
322
0
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар