Попова: Докладът на ЕК през юли ще е добър
Това не е прецедент и друг път се е случвало. Така правосъдният министър Маргарита Попова коментира развоя на делото "Килърите", при които подсъдимите останаха в съдебната зала с белезници, предаде репортер на БГНЕС.
"Ако има голяма опасност, има дела, по които белезници не се свалят не само в България, но и в други страни", заяви Попова. Тя посочи, че това е въпрос, който трябва да се коментира и говори. Според нея обаче има други възможности, чрез които може да бъдат защитени съдебният състав и всички участници в съдебния процес.
Правосъдният министър отново посочи, че не иска предсрочни избори. Тя изтъкна, че това са несериозни неща. За реформите в съдебната система Попова заяви, че предстои широк обществен дебат за тяхното продължаване. Според Маргарита Попова решението на Конституционния съд за промени в Конституцията е преодолимо. Тя посочи, че трябва да се водят дебати и с експерти по конституционно право.
Маргарита Попова знае, че докладът през юни на Европейската комисия ще бъде добър. "В това няма съмнение, но като годишен доклад той ще се различава от междинните, защото ще направи по-задълбочена картина във всички сектори на съдебната система", каза министърът на правосъдието. След мисиите на евроекспертите у нас Попова мисли, че те са имали претенции за прозрачността в работата на Висшия съдебен съвет, отношението му с магистратите по места, за да може да води една по-добра управленска политика. "Предполагам, че те ще направят поредна забележка за това, че трябва по места съдилищата и прокуратурите да се помисли много сериозно за по-качествено правоприлагане, да бъдем по-близки до европейските стандарти", посочи министърът. Маргарита Попова коментира още, че целта е да не се създава усещане у хората, че тези, които застават зад конкретни дела, не са равни пред правосъдието.
Правосъдният министър отново посочи, че не иска предсрочни избори заради реформите в съдебната система. Тя изтъкна, че това са несериозни неща. За реформите в съдебната система Попова заяви, че предстои широк обществен дебат за тяхното продължаване. Според Маргарита Попова решението на Конституционния съд за промени в основния закон е преодолимо. Тя посочи, че трябва да се водят дебати и с експерти по конституционно право.
Правосъдният министър коментира и идеята за установяване на двуинстанционно правосъдно производство. Мотивите за това са, че ВКС и ВАС да се занимават повече с уеднаквяване на съдебните практики и да правораздават по-малко. Тя е категорична обаче, че делата в специализираните съдилища ще имат и триинстанционно производство. "Някои хора са алергични към специализирания съд и промените, които дават възможност на държавата по-големи възможности да се бори с организираната престъпност и корупцията", подчерта министърът. "Изключено е да се мисли, че делата там ще се гледат в двуинстанционно производство. Поне аз никога няма да подкрепя такава идея", категорична е тя. До 31 юли ще бъде възможно магистратите, които ще работят в специализирания съд да заемат работните си места в сградата на ул. "Черковна" в столицата, която се ремонтира, стана ясно още от думите на правосъдния министър.
Маргарита Попова коментира и скандала около делото "Килърите", при който подсъдимите останаха в съдебната зала с белезници. "Това не е прецедент и друг път се е случвало", каза тя. Попова посочи, че "ако има голяма опасност, има дела, при които белезници не се свалят не само в България, но и в други страни". Според Попова това е въпрос, който трябва да се коментира и говори. Според нея обаче има други възможности, чрез които може да бъдат защитени съдебният състав и всички участници в съдебния процес. /БГНЕС
169
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар