Страховете от проучванията за шистов газ са абсолютно неоснователни, сондажът е нещо съвсем стандартно и не може да застраши по какъвто и да е начин хората или околната среда. Това каза днес в Шумен заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.
„Не става въпрос за добив на газ, а за търсене и проучване, двете са много различни неща. Такива проучвания в България са правени още преди повече от 40 години и постоянно се случват“, заяви Добрев по повод даденото право на фирма Шеврон за търсене на газ в Новопазарско. Той обясни, че решение за концесия за добив ще се вземе евентуално след около 5 години и то, ако има всички предпоставки за защита на околната среда и гаранции, както и че технолигията е достатъчно безопасна. Преди да се стигне до добив, ще се изминат всички процедури по оценка въздействието върху околната среда /ОВОС/, безопасност на технологията и др., уточни зам.-министърът.
По-късно днес Общинският съвет в Нови пазар се събира на извънредна сесия, на която ще бъде обсъждан въпросът. На нея ще присъстват народните представители от БСП Димитър Дъбов и Петър Курумбашев. „Аз не мога да разбера при положение, че цялата научна общност в страната твърди, че няма никаква опасност от проучването за този шистов газ, защо ние трябва да вярваме на двама народни представители от опозицията, които нямат компетенциите, според мен, защото все пак са народни представители. Цялата научна общност, БАН, Минно-геоложкия институт, Минно-геоложката камара и всички специалисти твърдят, че няма нищо опасно“, каза зам.-министър Добрев. Той добави, че, за да се успокоят хората, следващата седмица ще се организира Национална конференция в София, на която ще се поканят научните среди в тази сфера, за да могат да обяснят и да потвърдят, че няма рискове. „Няма никаква пречка да бъдат поканени и международни експерти, но аз вярвам на българските учени, защото те са достатъчно добри специалисти. На тази среща ще бъдат поканени областните управители и кметовете на тези населени, места, където ще се търси шистов газ“, заяви още Добрев.
Близо до Ловеч през 2001-ва вече е правен подобен дълбок сондаж на 3000 метра и от това не е произтекло нищо лошо, каза още зам.-министърът. По предварителни данни там има определени залежи на шистов газ, които са между 300 и 1000 милиарда кубически метра. В момента българското годишно потребление от около 3 милиарда куб.м.
Днес заместник-министърът Делян Добрев бе в Шумен, за да открие нов производствен комплекс на шуменските фирми "Нови енергийни системи" и "Павел и синове електрик". С откриването на новата база, предназначена за разработване и реализиране на нови продукти, се разкриват 90 работни места. „Радвам се и нека да има повече инвестиции като тази, защото това е важно за града и държавата. Финансовите кризи по света са нормално явление и те се случват през 10-тина години, но по време на криза има два типа фирми, едните вървят с конюктурата, а другите са лидери, влагат средства във високи технологии и разкриват нови работни места. Важно е, че тук ще се открият нови 90 работни места, което е от полза на града, добре е за икономическия растеж на страната, а със износа се допринася и за положителното салдо“, каза в приветствието си зам.-министърът.
При посещението си в Шумен Добрев бе придружаван от областния управител Димитър Александров и народните представители Ивайло Тошев и Красимир Минчев. На събитието присъстваха още депутатите Димитър Дъбов и Петър Корумбашев и кметът на общината Красимир Костов.
Собствениците на фирмите - братята Мартин и Божидар Маринови благодариха за присъствието на представителите на държавната и местната власт, на приятелите си и партньорите, на екипите, с които работят като отбелязаха, че днес за тях е най-важният ден през последните 20 години. Направените инвестиции в новата производствена база с площ на 8500 кв.м. на фирма „Нови енергийни системи“ и от 3500 кв.м. на фирма „Павел и синове“, възлизат на 3,5 млн. лв. Предназначението на производствените площи ще бъде за разработването и реализирането на нови продукти като термопомпа, термодинамичен бойлер. Към момента 70% от производството на фирмите е предназначено за износ в Европа, Южна Америка и Африка. Фирмите са с представителни офиси в София, Италия, Испания и дистрибуторска мрежа, покриваща страната и Европа.
По-рано днес бе осветен и новопостроеният параклис в границите на предприятието „Успение на Света Богородица“.

Параклисът бе осветен от главиницкия епископ Йоан и отец Димитър.

Новата производствена база на "Нови енергийни системи".
ШУМ.БГ
Коментари
НП
Въпроса не е кога, а на каква цена !!!
до истината
а защо се залъгващ че това което казваш ще има ефект върху крайният потребител? Не 10 процента а 50 да се добиват пак няма да има изгода за нас !!! И незнам за другите но аз съм по склонен да вярвам на 2 учени от БАН отколкото на 2 политици - на това ме е научил живота
Анонимен
Абе кухи,злобни и невежи делиорманци,мрете в нищета и мизерия на вас нищо не трябва да ви се казва и прави,слушайте там дъртите си и противни комуняги и не дразнете свестното население на този район,докога ще смърдите на мухъл никой не може да предскаже,то си ви е генно заложено май.
Анонимен
Прочетете малко и после пишете, вижте и филмите за катаклизмите, които настъпват в следствие на добива на шистовия газ в Америка. Защо обръщате в политика? Американците са хванали един глупак какъвто е българския премиер за носа и той говори и прави глупости. Тръгне ли добив на шистов газ край на България, край на туризъм, селско стопанство, ще се обезлюди цял един район.
Анонимен
Шум бг що не отразявате сесията в Нови пазар?
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
НП
остави да е нещо друго да им го ........... а то акъл няма как :D Форумните дейци като ги обориш малко и ставаш автоматично делиорманец . :D . По българин съм от теб да знаеш и стига лая и се ограмоти малко, както казва колегата попрочети това онова.
p.s - за да критикува един човек,трябва да е създал нещо. Това според мен е основно правило иначе кръгозора е изкривен
ОПТИМИСТ
Споко народе,имат още двегодини мандат , и онзи педал Уорлик той не е вечен.Нали той натискаше за Шеврон
как ни тровят в Шумен
Проблемите на асфалтовите пътища
Стандартна централа за преработка на асфалт излъчва в околната среда около 33 560 килограма токсични съединения и парникови газове само за една година.
Средно за направата на 1 км асфалтов път са необходими цели 320 барела с петрол. Пресен пример е полагането на пътна асфалтова мрежа в Южна Корея, където за постилането на 86 990 км пътища са изразходвани 27 853 415 барела с петрол.
Международни лекарски асоциации, позовавайки се на редица медицински проучвания, твърдят, че вредните газове, излъчвани от асфалта, са канцерогенни за човека, причиняват вътрешноутробни дефекти, силно вредят на човешката кожа, телесните течности и имунната система.
Традиционните пътни настилки се нагряват на повърхността си до температури от порядъка на 48-67 градуса Целзий и загряват както околния въздух, така и дъждовната вода, която след това се влива с повишена температура в местните водоизточници.