Страховете от проучванията за шистов газ са абсолютно неоснователни, сондажът е нещо съвсем стандартно и не може да застраши по какъвто и да е начин хората или околната среда. Това каза днес в Шумен заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.
„Не става въпрос за добив на газ, а за търсене и проучване, двете са много различни неща. Такива проучвания в България са правени още преди повече от 40 години и постоянно се случват“, заяви Добрев по повод даденото право на фирма Шеврон за търсене на газ в Новопазарско. Той обясни, че решение за концесия за добив ще се вземе евентуално след около 5 години и то, ако има всички предпоставки за защита на околната среда и гаранции, както и че технолигията е достатъчно безопасна. Преди да се стигне до добив, ще се изминат всички процедури по оценка въздействието върху околната среда /ОВОС/, безопасност на технологията и др., уточни зам.-министърът.
По-късно днес Общинският съвет в Нови пазар се събира на извънредна сесия, на която ще бъде обсъждан въпросът. На нея ще присъстват народните представители от БСП Димитър Дъбов и Петър Курумбашев. „Аз не мога да разбера при положение, че цялата научна общност в страната твърди, че няма никаква опасност от проучването за този шистов газ, защо ние трябва да вярваме на двама народни представители от опозицията, които нямат компетенциите, според мен, защото все пак са народни представители. Цялата научна общност, БАН, Минно-геоложкия институт, Минно-геоложката камара и всички специалисти твърдят, че няма нищо опасно“, каза зам.-министър Добрев. Той добави, че, за да се успокоят хората, следващата седмица ще се организира Национална конференция в София, на която ще се поканят научните среди в тази сфера, за да могат да обяснят и да потвърдят, че няма рискове. „Няма никаква пречка да бъдат поканени и международни експерти, но аз вярвам на българските учени, защото те са достатъчно добри специалисти. На тази среща ще бъдат поканени областните управители и кметовете на тези населени, места, където ще се търси шистов газ“, заяви още Добрев.
Близо до Ловеч през 2001-ва вече е правен подобен дълбок сондаж на 3000 метра и от това не е произтекло нищо лошо, каза още зам.-министърът. По предварителни данни там има определени залежи на шистов газ, които са между 300 и 1000 милиарда кубически метра. В момента българското годишно потребление от около 3 милиарда куб.м.
Днес заместник-министърът Делян Добрев бе в Шумен, за да открие нов производствен комплекс на шуменските фирми "Нови енергийни системи" и "Павел и синове електрик". С откриването на новата база, предназначена за разработване и реализиране на нови продукти, се разкриват 90 работни места. „Радвам се и нека да има повече инвестиции като тази, защото това е важно за града и държавата. Финансовите кризи по света са нормално явление и те се случват през 10-тина години, но по време на криза има два типа фирми, едните вървят с конюктурата, а другите са лидери, влагат средства във високи технологии и разкриват нови работни места. Важно е, че тук ще се открият нови 90 работни места, което е от полза на града, добре е за икономическия растеж на страната, а със износа се допринася и за положителното салдо“, каза в приветствието си зам.-министърът.
При посещението си в Шумен Добрев бе придружаван от областния управител Димитър Александров и народните представители Ивайло Тошев и Красимир Минчев. На събитието присъстваха още депутатите Димитър Дъбов и Петър Корумбашев и кметът на общината Красимир Костов.
Собствениците на фирмите - братята Мартин и Божидар Маринови благодариха за присъствието на представителите на държавната и местната власт, на приятелите си и партньорите, на екипите, с които работят като отбелязаха, че днес за тях е най-важният ден през последните 20 години. Направените инвестиции в новата производствена база с площ на 8500 кв.м. на фирма „Нови енергийни системи“ и от 3500 кв.м. на фирма „Павел и синове“, възлизат на 3,5 млн. лв. Предназначението на производствените площи ще бъде за разработването и реализирането на нови продукти като термопомпа, термодинамичен бойлер. Към момента 70% от производството на фирмите е предназначено за износ в Европа, Южна Америка и Африка. Фирмите са с представителни офиси в София, Италия, Испания и дистрибуторска мрежа, покриваща страната и Европа.
По-рано днес бе осветен и новопостроеният параклис в границите на предприятието „Успение на Света Богородица“.

Параклисът бе осветен от главиницкия епископ Йоан и отец Димитър.

Новата производствена база на "Нови енергийни системи".
ШУМ.БГ
Коментари
до НП
Много интересно как да ти казваме тогава като си от Делиорманът бе да не искаш Болярин (Великотърновско)или Добруджанец,ха ха ха егати обиждат се вече и от местонахождениео си.
до 19:06
Ами затова Бойко няма да прави при вас пътища да не ви изтрови,че вие сте рядка раса там,все недоволни,скоро ще влезете в "Червената книга",ориентирайте се вече към волските каруци.
Анонимен
Бойко сигурно и на слънцето ще забрани да изгрява при нас?
Анонимен
Сондажът за шистов газ бил нещо съвсем нормално и не можел да застраши по никакъв начин хората или околната среда! Този заместник-министър лъже като дърт циганин. Няма експерт, който да твърди подобно нещо, а практиката в Пенсилвания и Тексас показва точно обратното.
054
Хайде по упорито плюйте руски мекерета срещу добива на шистов газ,защото ако това стане няма вашите господари от Москва как да продават своя газ и да ни манипулират тук.Вие сте ни ясни като бял денсамо не ни пробутвайте онази дърта лъжа,че сте загрижени за околна среда и тн.Та нали пак вие след ЧернобилскатаАЕЦ катастрофа през 80-те години скрихте информацията от българския народ за радиоактивния облак,защото този облак беше братски-съветски нали?.Скривайте се и млъкнете знаем ,че имате да оползотворите една голяма сума изпратена от Газпром за анти-кампания срещу Шеврон и САЩ.Мръсна сган и сволачи такива марш в Русия.Тук във България имаме нужда от истински българи.
Анонимен
БСП естествено веднага яхна вълната, а депутатът Петър Димитров дори призова населението по места да организира референдуми срещу проучванията и добива. Докато обаче в Европа се съмняват в американските технологии, самият руски държавен монополист „Газпром“ навлиза на пазара на шистов газ без никакви скрупули. - чрез дъщерната си сръбска NIS руската „Газпромнефт“ спечели наскоро правото за проучване и добив на шистов газ в Западна Румъния. Дъщерното дружество на „Газпром“ у нас - „Овергаз инк.“ преди няколко години също направи опит да се сдобие с разрешително за проучване. Появи се информация и за голям интерес в тази насока от страна на „ЛУКойл България“. Разбира се, шефовете на „Газпром“ продължават да се изказват по международни форуми и пред медиите предимно негативно за шистовия газ, но в същото време упорито навлизат в тази област. Но президентът на компанията Алексей Милер по същия начин казваше преди няколко години, че „Набуко“ било просто една опера от Верди, а в същото време „Газпром“ предложи планини от злато на Азербейджан, за да купи целия му добив от природен газ, да не би нещо да остане за „Набуко“.
Стефан
Преди доста години са правени проучвания за водоснабдяване на Лудогорието.По спомени на възрастни хора при направен сондаж в района на с.Дренци са пуснати оцветители,които са излезли в района на девненските извори.Може би при евентуален добив на шистов газ това ще се има предвид.
Българин
Бобко, парите за държавата ще ги има, но няма да са за теб, за мен, за майка ти и баща ти.
Печалбата за държавата( разбирай определени хора) е благодарение на наивници като теб.
Виц
На онези двамата 054 и на вечната анонимка ,според които всеки който е против шистовия газ е слуга на Москва мога да им кажа две неща на миличките.
1.Ако добива на шистов газ е толкова безвреден защо тогава Европейските страни не го правят а взимат Руски газ,дали защото всичките им политици са слуги на Москва или защото добива наистина е опасен за околната среда и има опасност да се замърсят подпочвените води все пак Шистите са навсякъде.
2.И ако хората които мислят и не са съгласни с добива са слуги на Москва то следователно тия дето така високопарно ни пробутват да правим добив на Шистов газ не са ли пък слуги на Щатите.