Страховете от проучванията за шистов газ са абсолютно неоснователни, сондажът е нещо съвсем стандартно и не може да застраши по какъвто и да е начин хората или околната среда. Това каза днес в Шумен заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.
„Не става въпрос за добив на газ, а за търсене и проучване, двете са много различни неща. Такива проучвания в България са правени още преди повече от 40 години и постоянно се случват“, заяви Добрев по повод даденото право на фирма Шеврон за търсене на газ в Новопазарско. Той обясни, че решение за концесия за добив ще се вземе евентуално след около 5 години и то, ако има всички предпоставки за защита на околната среда и гаранции, както и че технолигията е достатъчно безопасна. Преди да се стигне до добив, ще се изминат всички процедури по оценка въздействието върху околната среда /ОВОС/, безопасност на технологията и др., уточни зам.-министърът.
По-късно днес Общинският съвет в Нови пазар се събира на извънредна сесия, на която ще бъде обсъждан въпросът. На нея ще присъстват народните представители от БСП Димитър Дъбов и Петър Курумбашев. „Аз не мога да разбера при положение, че цялата научна общност в страната твърди, че няма никаква опасност от проучването за този шистов газ, защо ние трябва да вярваме на двама народни представители от опозицията, които нямат компетенциите, според мен, защото все пак са народни представители. Цялата научна общност, БАН, Минно-геоложкия институт, Минно-геоложката камара и всички специалисти твърдят, че няма нищо опасно“, каза зам.-министър Добрев. Той добави, че, за да се успокоят хората, следващата седмица ще се организира Национална конференция в София, на която ще се поканят научните среди в тази сфера, за да могат да обяснят и да потвърдят, че няма рискове. „Няма никаква пречка да бъдат поканени и международни експерти, но аз вярвам на българските учени, защото те са достатъчно добри специалисти. На тази среща ще бъдат поканени областните управители и кметовете на тези населени, места, където ще се търси шистов газ“, заяви още Добрев.
Близо до Ловеч през 2001-ва вече е правен подобен дълбок сондаж на 3000 метра и от това не е произтекло нищо лошо, каза още зам.-министърът. По предварителни данни там има определени залежи на шистов газ, които са между 300 и 1000 милиарда кубически метра. В момента българското годишно потребление от около 3 милиарда куб.м.
Днес заместник-министърът Делян Добрев бе в Шумен, за да открие нов производствен комплекс на шуменските фирми "Нови енергийни системи" и "Павел и синове електрик". С откриването на новата база, предназначена за разработване и реализиране на нови продукти, се разкриват 90 работни места. „Радвам се и нека да има повече инвестиции като тази, защото това е важно за града и държавата. Финансовите кризи по света са нормално явление и те се случват през 10-тина години, но по време на криза има два типа фирми, едните вървят с конюктурата, а другите са лидери, влагат средства във високи технологии и разкриват нови работни места. Важно е, че тук ще се открият нови 90 работни места, което е от полза на града, добре е за икономическия растеж на страната, а със износа се допринася и за положителното салдо“, каза в приветствието си зам.-министърът.
При посещението си в Шумен Добрев бе придружаван от областния управител Димитър Александров и народните представители Ивайло Тошев и Красимир Минчев. На събитието присъстваха още депутатите Димитър Дъбов и Петър Корумбашев и кметът на общината Красимир Костов.
Собствениците на фирмите - братята Мартин и Божидар Маринови благодариха за присъствието на представителите на държавната и местната власт, на приятелите си и партньорите, на екипите, с които работят като отбелязаха, че днес за тях е най-важният ден през последните 20 години. Направените инвестиции в новата производствена база с площ на 8500 кв.м. на фирма „Нови енергийни системи“ и от 3500 кв.м. на фирма „Павел и синове“, възлизат на 3,5 млн. лв. Предназначението на производствените площи ще бъде за разработването и реализирането на нови продукти като термопомпа, термодинамичен бойлер. Към момента 70% от производството на фирмите е предназначено за износ в Европа, Южна Америка и Африка. Фирмите са с представителни офиси в София, Италия, Испания и дистрибуторска мрежа, покриваща страната и Европа.
По-рано днес бе осветен и новопостроеният параклис в границите на предприятието „Успение на Света Богородица“.

Параклисът бе осветен от главиницкия епископ Йоан и отец Димитър.

Новата производствена база на "Нови енергийни системи".
ШУМ.БГ
Коментари
чочо
Виц,станал си по-разумен от руски чам отсечен в Коми бе,браво много талаж ти е събрала и без това несъразмерно голямата ти глава,пази се от запалки и кибрити,че ако се запали този талаж като изсъхне на пожарната ще и трябват 20 тона вода да те изгаси бе,ха ха ха смешно червено болшевишко изчадие,че и тъпо като Ленин.
потърпевша
този зам.митистър като е бил в шумен защо не е дошъл до нови пазар да чуе притесненията на новопазарци.И не е вярно,че всички учени са на едно мнение за добива на шистов газ.Американците да си добиват газ в Америка,да си тровят тяхната природа, нямат работа тук.
054
До: потърпевша
Като си започнала кажи си всичко ма руска па...ро.Виж как се издаваш,че въпроса опира пак до отношенията с САЩ.Кажи си кой от родатата ти пере руските кървави пари тук мамицата ви,те ще ми говорят за екология разсипаха половин Азия от Урал до Сахалин сега загрижени за природата на България.Няма страшно те специалистите си знаят работата.А това ,че тиражирате лъжи,че в Европа и света не се вади Шистов газ е много долно,ама нали все има говеда да ви вярват.В последната панорама с Бойко Василев гостът гръцки бизнесмен открито зави ,че ни завиждат за залежите от шистов газ.Стига сте лъгали народа комунисти тъпи с екологична катострофа ами кажете си,че искате Русия да ни управлява.Махаме табелата България и слагаме друга Задунайска руска губерния.
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
мнение
Добивът, явно е най-чистия начин за изтребване на по-голямата част от електората на ДПС.Голяма част от районът е населен с него.Пък покрай сухото,че изгоряло и мокрото голяма работа...
нормален човек
Стига сте политизирали въпроса! Става дума за живота на хората. Повече от ясно е, че някой е прибрал или се готви да прибере много пари и че сметката ще плащат хората. За много по-маловажни неща в нормалните страни се прави референдум. Това го казвам за онези псевдодемократи, които си позволяват да обиждат хората от Нови пазар. Аз пък ги поздравявам, че въпреки недоимъка не се поддават на големите обещания за бързи пари, с които се опитват да ги купят. Ще унищожат тази плодородна земя и тази хубава вода (да напомня само, че съвсем скоро водата ще бъде най-ценното нещо на света). Тогава и да се вайкаме, ще е късно.
054
До:нормален човек
Ей умора нямате да плашите хората,такива са били и предишните като вас цял век назад руски мекерета.Нека професионални историци да кажат защо са изтребени офицерите русофили малко след освобождението след 1878г.защото за тях се е разбрало,че са на заплата при руската царска канцелария и получават руски рубли като български офицери демек руски шпиони.По време на комунизма пак бяхте на руската хранилка сега пак едни сте на руска хранилка.А ако руски фирми поискат да вадят шистов газ тогава ще запеете обратно и пак в нейна подкрепа ще кряскате най много.Вече няма го оня българин да ви верва сляпо.Марш в Русия московски мекерета ние сме за силна БЪЛГАРИЯ.
Анонимен
Стоките на по-развитата страна са по-конкурентноспособни и фалират производителите в по-слабо развитата страна. Оттам по-слабо развитата страна остава без производства, хората остават без работа, а държавата без приходи. Почва се разпродажба на каквото има и докато има. Бедността нараства, хората се навиват да работят на чужди инвеститори за все по- малко и по-малко пари. Единственият сигурен доход който им остава е от дейност в която имат абсолютно предимство. Най-често това е добивната промишленост, щото източника на природен ресурс не може да се премести. Така се раждат държавите „суровинни придатъци”, както и „банановите републики”. Онова което почти сигурно не знаете е, че тази "философия" за „суровинните придатъци” е доста старичка. За пръв път е формулирана през 18ти век от Робърт Уолпоул (1676-1745) – първият британски министър председател (1). Разбира се това не е просто фраза. Тя е част от цялостната колониална политика на Британската империя. Според тази политика на колониите се забранява да развиват високотехнологична (за времето си) промишленост. Тяхната роля е била да добиват суровини за метрополията както и да се занимават с нискотехнологичен труд с ниска добавена стойност. Тази политика Британската империя е налагала на всички свои колонии включително Северна Америка. САЩ още не са съществували. В последствие САЩ извоюват независимост и постигат икономическо развитие пак с протекционизъм, чийто основен стратег е
Някой си
054, Докато има едноличен управител на Българските кучета, няма да има силна България. А всички вие, дето само лаете по форумите, но иначе си свивате страхливо опашките пред ББ и сие, допринасяте за Слаба България.