
Кметът на Нови пазар ще обжалва Решението на МС за проучване на шистов газ
Общинският съвет в Нови пазар задължи кмета на общината да обжалва решение №427 от 16.06.2011 г. на Министерски съвет за издаване на разрешение за търсене и проучване на нефт и природен газ в „Блок 1 - Нови пазар“, разположена на територията на областите Разград, Силистра, Добрич, Шумен и Варна. Това стана днес с поименно гласуване на 16-те присъстващи общински съветници на провелата се извънредна сеия. Като 2 точка те записаха: "Общинският съвет налага мораториум върху проучване и добиване на нефт и природен газ на територията на община Нови пазар до изготвяне на оценка на въздействието на околната среда от независими и международни експерти".
Взетите днес решения влизат в сила в деня на приемането им, решиха още парламентаристите. 15 от тях подкрепиха решенията, а единствен се въздържа общинският съветник от „Коалиция за Нови пазар” Герго Вътков. „Ще гласувам против или въздържал се, защото не ми стана ясно как от 5 големи градове точно ние вземаме решение, без да сме наясно къде точно и какви ще бъдат тези проучвания”, мотивира се Вътков.
По време на дебатите в залата бяха изслушани и становищата на проф. Георги Георгиев - нефтен геолог и проф. Константин Щерев - хидрогеолог. Те също изразиха мнение, че е необходима екологическа оценка. „Разрешението е дадено за търсене на нефт и газ, и ако някой е решил, той е сгрешил, че без екологическа оценка компанията може да извършва проучвателната част, която задължително върви с провеждането на технологични опити”, бе мнението на проф. Щерев.
Днешната извънредна сесия се проведе по искане на 1/3 от общинските съветници. На нея присъстваха граждани, представители на НПО, депутатите от БСП - Димитър Дъбов, Петър Курумбашев, Антон Кутев, от ПП ГЕРБ - Ивайло Тошев, Красимир Минчев и Четин Казак и Георги Колев от ДПС. На сесията бяха още областният управител Димитър Александров, заместникът му Ралица Тодорова и зам.-кметовете на община Шумен инж. Иван Йонков и Седат Кадир.
ШУМ.БГ

6518
56
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
утре в Хитрино
Ха-ха!По голяма глупост никой в страната не е гласувал.Утре например Общинският съвет в Хитрино да гласува за отделяне на Хитрино от България и преминаване към Турция!Много тъпо.Общинарите се мислят за велики.
излагат се
Интересно ,много интересно. Ако примерно държавата реши да не превежда един месец държавната субсидия за Нови Пазар какво ще стане?Изборите в Нови Пазар стартираха много рано.
ит
Тъпо или не - това е най-доброто решение. Хората мислят за живота и здравето си. И най-после се изказаха специалист по въпроса. Проучването за тази дейност не е само "един сондаж", а технологичен тест.
1234
Хора, не политизирайте въпроса!!!
Анонимен
Всеки, който реши да се порови в гугъла или друга интернет търсачка ще се информира, че разположения в шистови и глинести слоеве газ не може да бъде извлечен оттам с традиционния метод на сондиране, тъй като не се намира в концентрирани находища, а е разпръснат из земните пластове. Особеното в случая е, че газът се съдържа в микропукнатини на скалата, поради което добивът му е затруднен. Технологията на проучвателното сондиране носи сериозен риск за дългосрочно замърсяване на подземните води, при това в територия близка до Нови пазар и други населени места на североизточна България. Дори експертите в тази област не са напълно сигурни, че сондажите за шистов газ не носят такава опасност, въпреки че шистите в нашия регион са разположени на хиляди метри под хоризонта на подпочвените води. При евентуален проблем с обвивката на сондата сондажният разтвор би могъл да се просмуче във водоносния слой и да достигне през системите за водоснабдяване до консуматорите на питейна вода.
Анонимен
Експлоатацията на шистовия газ изисква огромно влагане на ценни водни ресурси. За производството на газ в един кладенец се употребяват до 19 милиона литра вода (от която 40% изтича обратно в кладенеца).
Още по-проблемно е това, че в един кладенец се влагат около 82 тона химикали от различно естество за намаляване на корозията и с антибактериална цел. При евентуално изтичане на газ през сондажния отвор в някои случаи питейната вода може да се замърси с метан до такава степен, че дори да се запали.
Друг проблем, може би най-сериозният е, че ако при традиционите находища един сондаж може да се експлоатира около 30г. то при шистовите залежи сондирането трябва да сменя позиционирането си през няколко месеца, най-много година, което за една населена територия като тази в североизточна България, може да доведе до сериозни затруднения от екологичен и социален характер.
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
истината
Ейми Майерс Джефи, "Уолстрийт джърнал"
Буквално под краката ни назрява енергийна революция.
През последните десетилетия при вълна от сондажи по целия свят бяха открити гигантски запаси от природен газ в шистови скали. Според някои оценки, само в Северна Америка могат да се добият 1000 трилиона кубически фута газ – достатъчен да задоволи потребностите на страната от природен газ за 45 години напред. Резервите на Европа достигат може би 200 трилиона.
Ние винаги сме знаели за потенциала на шистите, но нямахме технологии, които да ни позволяват да добиваме от тях газ достатъчно евтино. Сега обаче техническите постижения понижиха цените и откриват път за шистовия газ, който ще стане ресурсът на десетилетието и ще промени правилата на играта в отрасъла.
Вече 30 години изучавам енергийните пазари и съм убедена, че в близките десетилетия шистовият газ ще извърши революция в енергетиката и ще промени света. Той ще предотврати възникването на нови картели. Ще измени геополитиката. Освен това ще забави прехода към енергия от възобновяеми източници.
За да се разбере защо, е необходимо да се вземе предвид, че още преди последните открития бе ясно, че на природния газ му е съдено да играе голяма роля в нашето бъдеще. С нарастването на тревогата за околната среда, страните в света все повече преминаваха към това гориво, което отделя двойно по-малко въглероден двуокис. Изглеждаше обаче, че ръстът в потреблението на газ обрича световните потребители на ново издание на ОПЕК – картел на доставчици на газ като Русия, Иран и Венецуела, диктуващ условията на останалия свят.
Появата на пазара на изобилие от евтин газ ще сложи край на тази перспектива – ако, разбира се, сегашната катастрофа с нефтената платформа не доведе до съкращаване на добивите в морския шелф и не тласне нагоре цените на петрола и – в края на краищата - на другите енергоносители. Шистовият газ не само няма да позволи възникването на картел, но и ще лиши петролните държави от сериозна част от влиянието, с което сега се ползват в света – с течение на времето потребителите ще им обърнат гръб и ще се насочат към по евтино гориво, което няма нужда да се транспортира отдалеч.
защо ни трови Дъбов
Дъбов като мисли за "хората" защо позволи в Шумен да се сложи цветен асфалт ,който трови хората?