
Кметът на Нови пазар ще обжалва Решението на МС за проучване на шистов газ
Общинският съвет в Нови пазар задължи кмета на общината да обжалва решение №427 от 16.06.2011 г. на Министерски съвет за издаване на разрешение за търсене и проучване на нефт и природен газ в „Блок 1 - Нови пазар“, разположена на територията на областите Разград, Силистра, Добрич, Шумен и Варна. Това стана днес с поименно гласуване на 16-те присъстващи общински съветници на провелата се извънредна сеия. Като 2 точка те записаха: "Общинският съвет налага мораториум върху проучване и добиване на нефт и природен газ на територията на община Нови пазар до изготвяне на оценка на въздействието на околната среда от независими и международни експерти".
Взетите днес решения влизат в сила в деня на приемането им, решиха още парламентаристите. 15 от тях подкрепиха решенията, а единствен се въздържа общинският съветник от „Коалиция за Нови пазар” Герго Вътков. „Ще гласувам против или въздържал се, защото не ми стана ясно как от 5 големи градове точно ние вземаме решение, без да сме наясно къде точно и какви ще бъдат тези проучвания”, мотивира се Вътков.
По време на дебатите в залата бяха изслушани и становищата на проф. Георги Георгиев - нефтен геолог и проф. Константин Щерев - хидрогеолог. Те също изразиха мнение, че е необходима екологическа оценка. „Разрешението е дадено за търсене на нефт и газ, и ако някой е решил, той е сгрешил, че без екологическа оценка компанията може да извършва проучвателната част, която задължително върви с провеждането на технологични опити”, бе мнението на проф. Щерев.
Днешната извънредна сесия се проведе по искане на 1/3 от общинските съветници. На нея присъстваха граждани, представители на НПО, депутатите от БСП - Димитър Дъбов, Петър Курумбашев, Антон Кутев, от ПП ГЕРБ - Ивайло Тошев, Красимир Минчев и Четин Казак и Георги Колев от ДПС. На сесията бяха още областният управител Димитър Александров, заместникът му Ралица Тодорова и зам.-кметовете на община Шумен инж. Иван Йонков и Седат Кадир.
ШУМ.БГ

6519
56
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
смутена
А къде бяха хората от министерствата??? Защо вместо да дойдат и обяснят на хората са отишли да режат ленти.Това е чиста демагогия
Анонимен
тоя явно си пада по жени навлизащи в трета възраст, при това все отбрани местни членки на бекапе :) какво и да очакваш от местно активистче на бесепе..писал се шефкет хаха.. смешник, пробуждане на стари пранги женици на местни беловласи лентяи.
Анонимен
Елементарна комунистическа, предизборна манипулация. Цялата акция е един политически фарс.
antimafiot
Тоя разпространител на всякакъв миризлив газ из региона КРАСИМИР КРУМОВ - дето се е пръкнал най-отпред на снимката, кво си е вперил погледа, да не би да гледа към тлъстия ХОНОРАР, който ще му дадат за медийните си интриги. Ей заради такива недоразумения хората сами трябва да си правят обществените сондажи, за да не ги лъжат!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Бележка на вашиите читатели: това няма нужда се трие, щото е истинско и автентично.
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Каквото и да си говорим няма по-ценен ресурс от човешкото здраве. Така, че не е въпрос на комунизъм или ГЕРБеризъм...
Анонимен
Явно местните комунисти не са в състояние да се противопоставят на партийните си началници от София. От ЦК на БКП са ги натиснали да гласуват по този начин. И пак Нови пазар ще страда.
NEZAVISIM
Делиормански идиоти Вие пак с простотиите си.Вашите мнения си ги заврете в г...а.Не политизирайте въпроса,време е думата да вземат специалистите.А за Вас остават с най-добри пожелания думите на чичовото.
пишман професори,
Как се добива шистовият газ?
Една сериозна причина за войната срещу добива на шистов газ е технологията, която притеснява природозащитниците. Всичко започва след петролната криза в началото на 1970-те години, когато американските компании се опитват да добиват шистов газ по традиционния начин - чрез сондажи. Оказва се обаче, че расположеният в шистови глинести слоеве газ не може да бъде извлечен оттам с традиционното сондиране, тъй като не се намира в концентрирани находища, а е „разпръснат“ хоризонтално из пластовете. Едва през 2008 г. американските експерти успяват да разработят технология, която успешно съчетава метода на хоризонтално сондиране с т.нар. хидравлично разбиване. Напредъкът този път е продиктуван от рекордните цени на петрола и природния газ. Процесът създава ефекта на хидравличен удар чрез инжектиране на вода, пясък и химикали в подземните слоеве. Това позволява да бъде събран разположеният там газ без необходимост от множество отделни кладенци