Брюксел разби на пух и прах и административната ни реформа
Още един успех на кабинета - административната реформа, получи критики от Брюксел. Според Еврокомисията реформата се фокусира главно върху съкращаване на щатове и няма да подобри в достатъчна степен нито работата на чиновниците, нито бизнес средата, пише в утрешното си издание в. "Сега".
Тежките бюрократични процедури остават и унищожават ефекта от ниските данъци в България. Това е записано в оценката на Еврокомисията за Конвергентна програма за 2011 - 2014 г. и Националната програма за реформи, изготвени от България.
Докато съкращава щатове, правителството не прави достатъчно да отстрани други тежки проблеми в работата на администрацията, считат евроекспертите. Като такива се изтъкват липсата на стабилност в администрацията, наличието на политически зависимости на чиновниците, отсъствието на мерки за повишаване на знанията и уменията им. Не е достатъчно ефективна и борбата с корупцията в средите на регулаторните органи и институциите, свързани със защита на конкуренцията. Това оказва негативен ефект както върху общото икономическо и социално развитие на държавата, така и върху усвояването на еврофондовете, пише в оценката.
На фона на неефективна съдебна система важни контролни органи са с недостатъчен капацитет и не успяват да извършват ефективен контрол. Като конкретни примери Еврокомисията сочи Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) и Агенцията за обществени поръчки (АОП). През 2009 г. АДФИ е извършила последващ контрол на едва 12% от обявените обществени поръчки, при това без да следва модел за оценка на риска, а АОП не може да проследява отправените препоръки при предварителния контрол. Вътрешните процедури, одобрявани от различните институции при обществените поръчки, затрудняват установяването на конфликт на интереси, а предвидените санкции нямат достатъчен превантивен ефект.
В тези условия българската икономика не създава най-добрата среда за инвестиране въпреки ниските данъци, счита Еврокомисията. Събираните от институциите административни такси остават високи, а разрешителните процедури са сложни. Така според доклад на Световната банка за условията за стопанска дейност положението на България се влошава и от 44-то място през 2010 г. тя пада на 51-во през 2011 г.
Критиките на Еврокомисията идват на фона на упреци към кабинета у нас, че разходите за администрация продължават да са високи, а цели сектори като МВР остават нереформирани. Институциите бавят и обещаното преразглеждане на таксите за бизнеса, които следва да покриват само разходите по съответната административна услуга. Бавят се и десетки мерки по облекчаване на административни процедури, заложени в плана за административна реформа. /БГНЕС
483
5
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
lud
tova e spored komunisticheskiq vestnik Sega i spored sedesarskiq shum.bg, nemoga da povqrvam kvi raboti si izmislqt opoziciqta, naprao sa smeshni s bolnata si fantaziq
hit
ако изборната маса на герб е като теб неграмотнико,мога да повярвам и на написаното от мечо пух....
Някой си
Не мога да повярвам, че сте толкова тъпи и политически надъхани - вестникк" Сега" само цитира.
Анонимен
ДА, СЪКРАЩЕНИЕ В АДМИНИСТРАЦИЯТА С НИСКИТЕ ЗАПЛАТИ ИМА, НО СЕ ОТКРИВАТ РАЗНИ АГЕНЦИИ ОТ ГЕРБЕРИ С ДЕСЕТОКРАТНО ПО-ГОЛЕМИ ЗАПЛАТИ ИИИИИИИ КЪДЕ Е ЕФЕКТА ОТ СЪКРАЩЕНИЯТА? ВСИЧКО Е БЛЪФ, КАТО ЦИФРИ В ЩАТА, НО НЕ И КАТО РАЗХОД ЗА ЗАПЛАТИ И ХОНОРАРИ. ГЕРБ Е ВРЕМЕ ДА ПОТЪНЕ В БЛАТАТОТО, ДОКАТО НЕ Е УНИЩОЖИЛО ДОКРАЙ ОБИКНОВЕНИТЕ ХОРА.
Б. Борисов
За това е виновна тройната коалиция и Иван Костов! А и слънчевите изригвания...и лунната фаза...Айде чао, че имам да режа лентички.