Новите изисквания за хранене на децата до 7 г. влизат в сила от 15 септември
Новите изисквания за здравословно хранене на децата между 3 и 7-годишна възраст ще влязат в сила от 15 септември. Променените държавни изисквания предвиждат повече плодове и зеленчуци, вместо сол, захарни изделия и мазнини, съобщи Ангел Кунчев, главен здравен инспектор, предаде репортер на БГНЕС.
Изискванията са част от Наредбата за здравословно хранене на децата до 7-годишна възраст. Правилата ще трябва да се спазват от всички детски градини, лагери и домове за деца. За да бъде здравословно храненето на децата, те трябва да ядат по пет пъти на ден. Министерството на здравеопазването въвежда изискването храната да се приготвя непосредствено преди консумация. Доц. Весела Дунева, експерт по детско хранене обясни, че при приготвянето вече ще присъства човек със специфично образование в технологиите и производството на храни, както и медицински специалист. Започва въвеждане на пълнозърнести продукти в детските градини. Поне 4 пъти в седмицата децата ще ядат пълнозърнест хляб. минимум два пъти седмично децата ще консумират мляко с 2% масленост, а през останалите дни пълномаслено. Въвежда се и още едно хранене – подкрепителна закуска преди обяд изцяло от пресни плодове.
Нелия Микушинска, експерт, отбеляза, че не е препоръчително на малките да се дават туршии. Родителите ще могат да сигнализират за нарушения при храненето на техните деца. На горещата линия на здравното министерство и досега има доста сигнали, че на децата се дават продукти извън утвърдения рецептурник. Предвижда се в рецептурника да се направят промени както по отношение на съдържанието на продуктите, така и за начина на приготвяне.
Пържените храни например, са ограничени до минимум. Заради въвеждането на новите правила вероятно ще бъде увеличена таксата, която плащат родителите за детска градина. От министерството обаче не са направили разчет колко ще струват на детските градини и общините новите стандарти. Д-р Кунчев е убеден, че няма родител, който ще откаже да даде малко по-голяма сума, за да може детето му да се храни здравословно.
Препоръчително е конфитюрите и мармаладите да са с над 60% плодово съдържание, като не се допуска плодови сладка с добавена захар над 50%. Също така всеки ден в менюто на малчуганите трябва да има най-малко 350 грама кисело или прясно мляко без захар и поне 25 - 30 грама сирене. Съдържанието на мазнини в млякото обаче не трябва да надвишава 2% поне в два дни от седмицата, а в останалите може да бъде – от 3% до 3,6%.
Айрянът пък трябва да бъде без сол. Месото трябва да е без видими тлъстини (мазнините да са до 30%), сухожилия и кости, а птичето - без кожа. Каймата трябва да е с до 30% мазнини в сухото вещество. В градините няма да се дават кебапчета, кюфтета, кърначета, наденици с високо съдържание на мазнини, готварска сол, полифосфатни, ацетатни и други соли. Също така колбасите се забраняват за основни ястия. За сметка на това рибата трябва да присъства в менюто на децата поне веднъж седмично.
Напитките също са важни за здравето на малчуганите. Затова те ще трябва да консумират само питейна вода, бутилирани ниско минерализирани натурални води със съдържание на флуор до 1,5 мг/л, изворни и трапезни води. Соковете пък трябва да са 100% натурални, също така ще могат да пият млечни напитки, чай и боза. За да ограничат сладкото, децата ще имат право на шоколади само два пъти седмично.
Пържените храни също могат да се дават само два пъти в седмицата, като е задължително мазнината за готвене да е прясна. За да не прекаляват със солта, малчуганите няма да имат право да си слагат допълнително сол, докато се хранят. Новите изисквания влизат в сила от 15 септември тази година, а контролът над спазването им се поема от РЗИ. /БГНЕС
620
6
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Eli
Bravo,dano vsi4ko tova naistina da se spazva!
райна велкова
хора ,в детските градини добре,а знаете ли какво ядат децата в северозападнала българия у дома /района на лом/или нищо или само нездравословни храни
А таксите за дг немогат да ги платят с месеци/25лв/
"Умниците" отгоре се сетиха след 20 г хранене с боклуци да наложат правила Браво!
123
napravete zaplatite kato za takiva hora nie znaem skakvo da gi nahranim i togava ne 25 a 50 leva moje da dadem za gradinite
Анонимен
Целта на вашата програма е да гушните още от общините и от родителите, но дано да не ви се отвори парашута. Не стига, че и сега таксите са големи, а в градините децата се хранят с храна второ качество, но и още искат да скубят. Затова децата се връщат гладни, защото и следобедната закуска и изобщо храната не им се сервира в определения грамаж, за да има за директорката, домакинката и гл. готвач най-малко. Такъв беше и скандалът на градината на Таслева, на която крадла и остава по-малко от година за пенсия,а тя искара персонала си крадлив. Е, децата за седмица получаваха пълен порцион, който им се полага /по време на проверките/, а след това пак на половина. Ама то май навсякъде където има храна за децата се краде от персонала. Трябва постоянен, внезапен външен контрол. Добрев да не се заиграва с разни селски даскалици, а да си влезе в ролята на инспектиращ - тогава ще има резултати.
гражданин
с какво ще ги храните - нали виждам че зареждате с намалени стоки от кауфланд.
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата