Осем банки в ЕС се провалиха на стрес тестовете
Осем европейски банки от 91 проверявани не са издържали тестовете за устойчивост и имат нужда от 2,5 милиарда евро, за да укрепят състоянието си.
Това съобщи банковият регулатор на ЕС (EBA), цитиран от световните агенции.
Целта на тестовете бе да се провери дали банковата система на Евросъюза е достатъчно устойчива, за да издържи на дълговата криза на континента.
Осемте банки - една от Австрия, пет от Испания и две от Гърция - не са покрили изискването за минимум 5% основен капитал от първи ред (Core Tier 1 capital ratio).
Петте испански банки, които не са преминали проверката, са спестовните каси "Каха Медитеранео", "Каталуня Кайша", "Унним", "Каха трес" и една банка, "Банко Пастор".
Гръцките банки "Ате" и "Юробанк" не са издържали тестовете за устойчивост.
Четирите гръцки банки, които са издържали тестовете, са Гръцката национална банка, "Алфа", "Пиреус" и "Хеленик постбанк". Всички италиански, френски, ирландски и британски банки са преминали проверката.
Преди обявяването на резултатите германската държавна банка "Хелаба" заяви, че се оттегля от процеса на проверка, за да избегне провал, твърдейки, че методологията е несправедлива.
По повод резултатите от тестовете Българската народна банка (БНБ) разпространи съобщение, в което се казва, че
адекватността на първичния капитал на банковата система в България е 15,4%,а общата капиталова адекватност е 17,7%. Както банките от банковите групи, представени в България и участвали в общоевропейския стрес тест за устойчивост на банковата система, така и останалите банки в страната ни имат много по-добра капиталова адекватност от минималните изискуеми нива в теста, се казва в съобщението.
Целта на теста бе да се оцени устойчивостта на европейските банки при хипотеза на утежнен, но малко вероятен сценарий на негативни изменения в средата, както и да препоръча мерки за навременно увеличение на капитала над минималното регулаторно ниво от 5% адекватност на първичния капитал, обясняват от БНБ.
БТА,БГНЕС
225
0
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар