"Атомстройекспорт", която изгражда АЕЦ "Белене", подаде иск в Международния арбитражен съд на Международната търговска палата в Париж срещу Националната електрическа компания на България /НЕК/ за 58 милиона евро за свършена работа по проекта на атомната станция, съобщи пред РИА "Новости" представител на руската атомна инжинерингова компания.
"Тази мярка е процесуално необходима, защото става дума за плащанията по вече изпълнени дейности, по които двете страни са подписали сертификат за изпълнение", каза той. Според него "Атомстройекспорт" е изпълнил определен обем работа за изграждането на АЕЦ "Белене", привличайки по молба на българската страна кредитен ресурс".
"Във връзка с трудното финансово положение по молба на българския поръчител плащанията бяха отсрочени и беше съгласуван съответния график за погасяване. Тъй като графикът на плащанията не се спазваше от поръчителя /НЕК/, руската компания беше принудена да се обърне в съда, защото в противен случай руските фискални служби могат да й предявят претенции, че не е взела мерки за търсене на експортните приходи и като следствие от това за неплащането на данъци в бюджета на Русия", добави източникът. Разглеждането на този иск ще бъде първата съдебна процедура между "Атомстройекспорт" и НЕК.
Представителят на "Атомстройекспорт" заяви, че "не трябва да се изключват и други съдебни искове на руската компания във връзка с неизпълнението на ангажиментите от българска страна, които са фиксирани в подписаните двустранни документи". Едновременно с това той подчерта, че тази практика в никакъв случай не трябва да се разглежда като натиск срещу поръчителя с цел вземането на решения. "Атомстройекспорт" с уважение се отнася към стремежа на поръчителя да изясни за себе си нюансите на подобен сложен проект, какъвто е строителството на АЕЦ "Белене", особено с оглед на необходимото потвърждение, че проектът отговаря на всички норми и изисквания за сигурност, приети в Европейския съюз след аварията на японската АЕЦ", каза представителят. Търгът за строителството на АЕЦ "Белене" беше обявен през 2005 г. В него победи "Атомстройекспорт", а договорът с НЕК беше сключен през януари 2008 г. През 2009 г. от проекта излезе германската компания RWE, която имаше 49% в проектната компания за строителството на централата. Останалите 51% се държат от българското правителство.
БГНЕС
Още по темата
11.10.2023 16:56
12.02.2021 14:40
23.05.2019 17:39
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
qwerty
Къде си бе Бойко Борисов, що не оправиш нещата със силната си ръка. Плати на хората, кво чакаш! Нали си най- големият...простак.
Йосиф Сталин
Бойко и "силна ръка"?! Хаха, че той се нааква пред руснаците!
анонимен
Лудогорски (делиормански)говеда,след два дни Христос ще раздава акъл на пътят за Каолиново гледайте да не заобикаляте.Ха ха ха глупаци жалки.