ЦИР: БГ икономика преминава към растеж, но слаб и неравномерен
Българската икономика определено преминава към растеж, но той е слаб и неравномерен, се заявява в доклад на Центъра за икономическо развитие (ЦИР), предаде репортер на БГНЕС.
За второто тримесечие на 2011 г. от центъра очакват около 2% растеж на годишна база. Към приноса на промишлеността (от страна на производството на БВП) във формирането на растежа ще се включат и услугите.
Нетният износ ще продължи да определя растежа от страна на използването на БВП. Очакват известно ускоряване на общия икономически растеж на годишна база през третото тримесечие. Икономически растеж през м.г. е бил 0,2%, за цялата 2011 г. очакват растежът да е в диапазона 2,5% - 3%. Председателят на ЦИР Георги Прохаски оцени това като "твърде неудовлетворително предвид нуждите на страната. Той посочи обаче, че това все пак е някаква стъпка напред. На годишна база вътрешното търсене се е свило с 1,7 %, което е продължаваща тенденция. Най-голямо от началото на годината си остава поскъпването на индекса на цените за малката кошница – 2,5% от юни, след пика от 4,5% за април.
Потреблението на домакинствата продължава да намалява с 2,1% за първото тримесечие. "Имаме много съществен фактор, който задържа икономическия растеж и това е свитото крайно потребление, което продължава да се свива. Затова и от ЦИР не могат да очакват по-висок икономически растеж за тази година.
Натрупана инфлация спадна и към момента е само 1,7%, каза Прохаски. 4,5% е натрупаната инфлация за тази година, която не е по-висока от миналата година. От ЦИР се застраховат, че тази прогноза е в случай, че през второто полугодие на годината няма нови по-резки изменения в цените на горивата.
Продължава и забавянето в спада на заетите в икономиката. За първото тримесечие на тази година процентът на хората останали без работа се е увеличил с 3,5%. Има едно постепенно забавяне на този процес, но все още не можем да кажем, че твърдо е стигнато дъното в безработицата в страната, каза Прохаски. Той отбеляза и твърде противоречивите данни на различните институции поради различните методологии.
Според безработните дъното на кризата не е нито 2009 г., нито 2010 г., тъй като тримесечната безработица за първото и второто тримесечие на тази година, продължава да "надхвърля нивата от предходните години". Според доклада на ЦИР, високите нива се дължат най-вече на хората в млада възраст. Експертите на центъра обаче казват, че бавното възстановяване на икономиката ще продължи да забавя стабилизирането на пазара на труда, който реагира с около година закъснение. "Регистрираната безработица ще продължи да бъде висока и през тази година тя ще бъде на нива около 9,5%, като в летния сезон ще се понижи и под тази стойност. Тримесечната безработица по наблюденията на НСИ ще се задържи над 10%", посочва докладът.
Георги Прохаски смята, че доходите ще се увеличат през 2012 година. Той посочи, че във всички страни се осъзнава колко е вреден растежът на разходите, които не са основани на реални приходи. От центъра, който той ръководи, очакват през 2012 година икономически растеж и състоянието на бюджета да разрешат и увеличаване на доходите. "Аз смятам, че това ще стане и това ще дръпне вътрешното потребление", каза той. Това замразяване на доходите не може да продължи безкрайно, обективни условия за това ще има другата година.
Според доклада на центъра, два от трите сектора (строителство, промишленост и аграрен), които потънаха най - дълбоко през 2009 г. отбелязват през първото тримесечие на тази година растеж на годишна база. В сектора промишленост този растеж е 2,2%, в аграрния с 0,5%, в строителството обаче има отново спад с 5,6%.
Турция се оформя като втори по значение партньор за страната ни след Германия. Според ЦИР годината вероятно ще бъде рекордно ниска за преките чуждестранни инвестиции. 265 млн. евро около 22% по малко от първите 5 месеца на 2010 година. "Очевидно все още нови проекти, за които има информация не са започнали в страната", каза Прохаски и добави, че се надява тези проекти да започнат да носят инвестиции през следващата година. /БГНЕС
334
1
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
наблюдател
Ако не са турските инвестиции гладни ще умрем. Особено в Шумен.