Тр. Трайков: Гориво има колкото искате
Моята позиция винаги е принципна, това се отнася до спазване на правилата, до функционирането на правилата, заяви пред БНТ министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.
Не само тези два примера са драматична история в държавната администрация, заяви министър Трайков за проблемите с "Лукойл" и АЕЦ "Белене". Всеки от случаите следва своята логика. В казуса с Лукойл страна са митниците, така че те си следят случая. Аз нямам отношение към съдебната битка, но имам отношение към състоянието на пазара.
Според Трайков става дума за доминиращо поведение. "Лукойл" е господстващ на пазара. Имахме задължение в правителството да направим това пазарът да не пострада. Сега след решението на съда поне в този период нещата изглежда са се върнали на старото си положение, добави още той.
Проблемът бе, че в този период на несигурност какво ще каже съдът, вносителите не смееха да внесат по-големи количества гориво, защото малките фирми щяха да бъдат подложени на риск.
Тази несигурност беше само в няколко дни. Теоретично можеше да стане така и можеше да стане обратното. По-добре да не внасяте сега, защото големият играч е отново на пазара. Това е логиката на останалите доставчици, посочи Трайчо Трайков. Според него един свободен пазар не може да бъде травмиран от неучастието на един от играчите. Гориво има колкото искате и в България, и около България, категорично подчерта министърът.
Министър Трайков каза, че е изпратил запитване в писмен вид до Комисията за защита на конкуренцията, защото с интерес е научил, че една от причините да има проблем по летищата, е с доставките на керосин. Казано е било, че ако не работи "Лукойл", летищата няма да имат керосин. Това води до въпроса дали доставчикът на керосин има господстващо влияние или всъщност господстващо влияние има доставчикът на доставчика.
В битката в съда трябва да победи този, който е прав. Действията на митниците са мотивирани от това да се следват правилата, категоричен бе министърът на икономиката.
Струва ми се нелепо в стъпките на държавата да налага законите, да се търси някакъв подтекст, каза министърът по повод реакциите на руските медии, които твърдят, че България действа наказателно. Всеки журналист е в правото си да коментира, допълни Трайков.
Във връзка със заведения от "Атомстройекспорт" иск срещу НЕК в Арбитражния съд в Париж и отговорът на НЕК, че ще бъде заведен контраиск срещу руската фирма, министър Трайков заяви, че НЕК има право да получи сумата, за която може да заведе контраиск. Защото такъв бе договорът между НЕК и "Атомстройекспорт", посочи министърът. Тези пари за оборудването НЕК трябваше да ги получи, това още не се е случило.
За първи път по проекта "Белене" се работи систематично, за съжаление колегите от "Атомстройекспорт" са изненадани, че така може да се работи. Ние можехме да пуснем булдозерите и да построим всичко наново. Затова решихме да ремонтираме всичко. За съжаление колегите, които преговарят там, не получават адекватна реакция, каза Трайков.
Според него е задължително да се прояви разум. Той съобщи, че е факт, че към края на деня вчера се е получило писмо в НЕК, в което от "Атомстройекспорт" искат преговори.
"По отношение на парите, които НЕК има да получава, позицията е ясна, НЕК има да получава пари. Във всеки проект, който партньорите искат да реализират, здравата логика показва, че този проект има шанс да се реализира, ако партньорите не се съдят". Трайков е категоричен, че все пак, чрез съда не може да се свърши работа, това не е начинът. Така проектът става все по-непривлекателен.
Аз бих искал колегите от Русия вместо да се занимават с арбитражни съдилища, да ни дадат тази информация, която поискахме. Информацията е свързана с разпределение на исковете, с условията на финансирането, с различните компоненти и детайли, поясни министърът.
Той посочи, че "от наша страна те имат конструктивен партньор, който обаче си държи на изискванията".
Ако се провалят нещата, може да решим да пуснем булдозера и да построим всичко наново, допълни Трайков.
Няма такъв срок в никой документ, да не говорим, че в края на ноември няма да са готови резултатите от ЕК за стрес -тестовете, каза министър Трайков във връзка с това, че от "Атомстройекспорт" обмислят до ноември да решат дали да не се оттеглят от проекта "Белене".
"По начина, по който сега се отнасят към преговорите, и до пет години няма да започнем".
Министър Трайков заяви, че е оптимист, все пак. Ако има "Белене", то нещата ще са такива, каквито трябва.
Относно проучванията и добива на шистов газ в страната ни, министър Трайков заяви, че ЕС е икономическото пространство с възможно най-стриктните закони по отношение на екологията. Не се допуска някакъв компромис, оценяват се всички рискове, допълни Трайков. Според него тези, които подклаждат страховете на хората, знаят, че няма опасност с проучванията, но не го казват. /БГНЕС
336
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар