"Атомстройекспорт" и НЕК преговарят за старото оборудване
България и Русия преговарят за оборудване, което не подлежи на интегриране в проекта АЕЦ "Белене", се казва в комюнике на "Атомстройекспорт", изпратено до БГНЕС.
Днес представители на АСЕ, която е част от руската държавна корпорация "Росатом" и изгражда руски атомни централи в чужбина, започнаха преговори с Националната електрическа компания на България /НЕК/ за покупката на оборудване, което не подлежи на интеграция в проекта за изграждане на АЕЦ "Белене". Става дума за оборудването, намиращо се на склад на площадката от 1991 г. Повод за преговорите послужи изявлението на НЕК за претенции към АСЕ във връзка с рамковия Договор /сключен на 28.11. 2007 г. въз основа на Договора между "Атомстройекспорт" и НЕК за изграждането на АЕЦ "Белене" от 29 ноември 2006 г./ за основните принципи за изкупуването на посоченото оборудване от НЕК АД на обща сума 61 милиона евро.
"Атомстройекспорт" и НЕК сключиха Договора за изграждане на АЕЦ "Белене" на 29.11.2006 г., клауза 18 от него определя, че съществуващото оборудване, което няма да бъде използвано в новата АЕЦ, трябва да бъде предмет на покупка в хода на отделни преговори и по отделен договор между АСЕ и НЕК. През 2007 г. страните сключиха по този въпрос рамков Договор. Той определя, че доставката на оборудване ще се осъществява по отделни допълнения към Договора, в които се посочва състава на всяка конкретна партида от закупуването оборудване, условията на доставката, сроковете и цената. В последствие доставката на оборудване се осъществява на основа на сключените седем допълнения към рамковия Договор. АСЕ прие цялото оборудване на стойност над 160 милиона евро според документа за прием и предаване, по отношение на което бяха подписани допълненията. В същото време част от оборудването на станцията, придобиването на което не бе договорено в допълненията към рамковия договор, не беше изкупено и остана собственост на НЕК.
Срокът на действия на рамковия Договор изтече на 31 декември 2008 г. Договорът се удължаваше от страните на два пъти: първоначално до 30.06.2010 г., а впоследствие до 31.03.2011 г. АСЕ предложи на НЕК да се удължи договора до 31.12.2011 г., но НЕК се отказа.
В момента НЕК обсъжда възможността да принуди АСЕ да купи оборудване, което влиза в подписаните допълнения към рамковия Договор. Неговата обща цена се оценява от българската страна на 40,2 милиона евро и представлява основата на възможния иск в случай, че НЕК се обърне към Женевския арбитраж.
"Готови сме да предложим и да разгледаме различни варианти за това оборудване, но само в контекста на реализацията на основния проект – изграждането на АЕЦ "Белене". Рамковият Договор за закупуването на неинтегрираното оборудване беше неотделима част от Договора от 29 ноември 2006 г. И пряко зависеше от процеса на изграждането на АЕЦ "Белене". В момента няма нито юридическа основа за неговото изпълнения, тъй като срокът на действие на договора изтече, нито фактическа, защото ИПС контракта за изграждане на АЕЦ "Белене" до момента още не е подписан", заяви първият вицепрезидент на АСЕ Владимир Сувашкин.
"Най-важното, което бихме искали да доведем днес до знанието на българската страна, е това, че АСЕ точно изпълнява поетите ангажименти. И сме готови да продължи тяхната реализация, когато бъдат подписани всички документи, свързани с изграждането на АЕЦ "Белене", включително и удължаването на рамковия Договор и започне изпълнението на ИПС контракта", каза той.
Към днешна дата на площадката на АЕЦ "Белене" в пълен обем е завършена работата по подготовката на котлована за започване на строителството на първи блок на станцията; пуснат е в експлоатация заводът за бетон; завършено е изграждането на пречиствателните съоръжения; оборудвани са строителната и геотехническа лаборатории.
Техническият проект на АЕЦ "Белене" е одобрен на технически съвет на НЕК ЕАД и е внесен в Агенцията по ядрено регулиране на България. Към задълбоченото проучване на руския проект бяха привлечени експерти от България, Русия, Германия, САЩ, Великобритания, ЮАР, а също така Международната агенция за атомна енергия. Според заключенията на експертите, проектът "Белене" спада към новото поколение атомни станции 3+ и осигурява значително по-високо ниво на сигурност, отговаряща на всички международни изисквания.
В рамките на изграждането на АЕЦ "Белене" са възложени поръчки в руски, европейски и български заводи и е започнало производството на оборудване с дълъг цикъл на производство. Не по-малко от 30% от доставките на оборудване, дейности и услуги ще бъдат извършени в България, което ще осигури значителна печалба на предприятията и обединенията в реалния сектор на икономиката на страната. Изграждането на АЕЦ "Белене" също така ще позволи да се решат въпросите със заетостта на населението: ще бъдат създадени десетки хиляди работни места на площадката на строителството и извън нейните предели, което е важен фактор в условията на растящ внос на роботна сила. Строителството на АЕЦ "Белене" ще позволи да се съкрати бягството на специалисти от страната и ще съдейства за социално-икономическото развитие на България, се подчертава в комюникето на "Атомстройекспорт".
През 2005 г. беше обявен конкурс за строителството на АЕЦ "Белене", победител в който стана "Атомстройекспорт". На 29 ноември 2006 г. между НЕК и АСЕ беше подписан Договор за строителството на АЕЦ "Белене". През 2007 г. руският проект беше признат за отговарящ на всички технически изисквания на EUR към АЕЦ с реактор с лека вода от ново поколение. На 18 януари 2008 г. беше подписано договорно споразумение за изграждането на АЕЦ "Белене". /БГНЕС
202
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар