Галъп: Президентският пост не е предрешен
Президентският пост не е предрешен в полза нито на Росен Плевнелиев, нито на Меглена Кунева, коментира политологът от "Галъп" Първан Симеонов, предаде репортер на БГНЕС.
Социологическият експеримент на "Галъп" за втори тур сочи, че при кандидати за президент Росен Плевнелиев и Меглена Кунева – електоралната подкрепа се разпределя съответно по 29 % за Плевнелиев и 27 % за Кунева. Ако срещу Плевнелиев на втори тур се изправи Калфин разпределението е 35 % към 17 %. Ако на балотажа са Кунева и Калфин, тя би спечелила гласовете на 31 % от българите, а червеният кандидат – 18 %. Според Първан Симеонов, центристки разположения кандидат има по-големи шансове срещу кандидата на управляващите. "Получава се една дълбоко логична, но в същото време наглед иронична ситуация, в която, работейки за Калфин, БСП работи за невъзможността на втори тур. Иронично казано, БСП работи срещу себе си в конкретния случай", коментира той.
Към началото на август потенциалният електорат на ГЕРБ е около 27% от пълнолетните граждани на страната, а на БСП – около 18% ДПС остава на нива малко над 7%, "Синята коалиция" има близо 4%, "Атака" има над 2%, ВМРО е с около 1%, НДСВ и РЗС остават под 1%. През този месец 37% отговарят, че не биха гласували. От изборите насам делът на потенциалния електорат на ГЕРБ спада стъпаловидно, но данните от август потвърждават стабилизация на равнища между 25-27% за последните няколко месеца. При БСП, след сериозния спад около парламентарните избори, в продължение на две години се наблюдава плавно "подобряване на формата".
По думите на Първан Симеонов, управляващите се намират в период на известна стабилизация на общественото доверие. След пика на негативни оценки през пролетта, се наблюдава известен спад на негативните очаквания за икономиката и семейните бюджети. Отрицателните оценки за управлението остават по-високи от положителните, но летният сезон явно диктува известно успокоение на настроенията като цяло. Към момента ГЕРБ има добри електорални перспективи. Доверието в ГЕРБ се запазва в рамките на 32-33%, в БСП – 21-22%, Атака – около 7 %, ДПС бележи повишение с 2 пункта в доверието – до 7 %, ВМРО – 7 % и СК – с 6 %.
57% от българите продължават да смятат, че България върви към по-зле като цяло, но техният дял спада с около 5-6 пункта в сравнение с предните месеци. С около 7 пункта спадат и негативните очаквания за икономическото развитие на страната за следващите 12 месеца – от 42% на 35%. Леко се подобряват и очакванията за личното и семейно материално положение. /БГНЕС
308
1
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
az
Тоя хал хабер си няма от света!