Костов: България е като "Титаник"
Тежестта на кризата правителството е прехвърлило върху домакинствата и малкия и среден бизнес, не върху "Лукойл", заяви пред Нова телевизия лидерът на ДСБ и съпредседател на Синята коалиция Иван Костов.
Моята прогноза е, че кризата в България ще се задълбочи. Инфлацията в нашата страна ще се увеличи. Неблагоприятните последици от инфлацията са, че тя засяга по-бедните хора. Т.е. това е като при "Титаник", по-бедните хора, от третата класа умират, докато повечето богати се спасяват, поясни лидерът на ДСБ. Много е вероятно през следващите години ЕС и САЩ да се опитат да излязат от кризата с печатане на пари. Това ще предизвика затруднение в българския износ, прогнозира още Иван Костов. Според него българските семейства имат антикризисно поведение.
Те се държат така поради несправянето на правителството с кризата. Костов се позова на изследване на НСИ, в което се показва, че домакинствата са поели по-голяма данъчноосигурителна тежест. От 66 на 99 лева са се увеличили данъците, а осигуровките са станали от 74 на 115 лева, посочи той. Данъците са увеличени и това как е станало, нека да го обясни министърът на финансите, призова Иван Костов.
Факт е, че върху домакинствата пада по-голяма тежест. Домакинствата са намалили потреблението си, което означава, че хората пестят, те си увеличават влоговете в банките. И това са хора от средна ръка. Те имат типично антикризисно поведение. Що се отнася до правителството, категоричен бе Костов, то е прехвърлило тежестите от кризата не само върху домакинствата, а и върху малките и средни предприятия. Те трудно се справят в момента. Тежестта на кризата правителството не е прехвърлило върху "Лукойл", а върху домакинствата и малкия и среден бизнес. В страната няма антикризисна политика. Правителството води правилна политика на намаляване на дефицита, но чрез свиване на разходите. Трябва да има структурни промени, трябва да има административна реформа, в здравеопазването, в образованието, в МВР.
Мисля, че кабинетът трудно ще събере воля, компетентност и способност, за да се справи с реформите. Искам да кажа на домакинствата, че поведението им е правилно, каза още той.
Решението на съда е по-скоро политическо и целесъобразно, коментира лидерът на ДСБ решението на съда относно казуса "Лукойл". Според него премиерът Борисов не е подкрепил достатъчно Агенция "Митници" и Министерство на финансите. "Ако той беше дал силна подкрепа на митниците и на Министерство на финансите, нямаше да има такъв резултат". Държавата трябва да защитава българските семейства и фирми от господстващото влияние на монополисти, категоричен бе Костов. Според него цялото правителство се е провалило. "Лукойл Нефтохим" продължава да е монопол на пазара и да злоупотребява с господстващато влияние. И това, че цените са паднали с 5 стотинки не е сериозно. Ефектът трябваше да бъде сериозно падане на цените като 15 — 20 стотинки, каза Иван Костов.
Не мога да си обясня как така "Лукойл Нефтохим" е без печалба в последните 2 години. Печалбата може да е трансферирана, защото това е холдинг. Тя може да е в доставчика, може и да е в самия "Лукойл". Холдингът плаща корпоративен данък, но на различни места. Възможно е да си плаща данъка в Руската федерация, допълни още тъмносиният лидер.
"Лукойл" е епизод на фона на това, което се задава. Това, което се задава, е много по-мащабно. Борисов каза, че Вагит Алекперов му обещал да инвестира в "Лукойл Нефтохим" 1 милиард. С 1 милиард може да се построи нов "Нефтохим", чисто ново предприятие, допълни Костов.
БГНЕС
275
0
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар