Кардиолозите са учудени, че е ампутирана ръката на варненеца
Ние останахме учудени от това, което Милко Михалев съобщава, каза д-р Владислав Пакеров - специалист инвазивен кардиолог. Той е наблюдаващият лекар от екипа, който лекувал 42-годишния Милко Михалев в СБАЛ "Кардиолайф" ООД, предаде репортер на БГНЕС.
Случаят стана популярен в края на юли, когато в писмо до медиите 42-годишният Милко Михалев съобщи, че е загубил дясната си ръка след манипулация, назначена му от кардиолог. Днес лекарите, които са го лекували, заради болките в сърцето, обясниха как се е развила ситуацията от приемането му в болницата на 8 юли. Казаха обаче, че научили от медиите за това, че ръката на Михалев е била ампутирана.
Другият лекар в екипа д-р Исмед Мехмедов - лекар ординатор разказа, че в СБАЛК "Кардиолайф" са му направени няколко изследвания и след всички резултати медицински колегиум решава, че трябва да се направи коронарография. На Михалев е връчено информирано съгласие, където е описано подробно какво ще се прави. Направили са и тест, който да покаже проходимостта на двете артерии на ръката. Процедурата на дясната ръка е минала гладко, след това е превързан.
След процедурата "ръката е със запазени пулсации, нормален вид и процедура". Обяснили са му как да я щади и че при най-малкия дискомфорт трябва да съобщи. Михалев не се е оплакал по време на целия си престой в болницата, казаха лекарите.
В нощта след операцията дори е спал спокойно. Сутринта, когато дежурният лекар и кардиологът го изписват, той отново няма никакви оплаквания. Отново бил инструктиран няколко дни да си пази ръката. 30 часа по-късно, обаче, Михалев се връща в болницата с оплаквания от изтръпвания в ръката. Дежурният лекар установява, че има проблем, консултира се с кардиолога и е насочен към клиниката по съдова хирургия във Варна за консултация.
Според лекарите, какво се е случило по-нататък, за да се стигне до ампутацията на ръката, трябва да каже националният консултант по съдова хирургия. Те обаче са категорични, че Михалев е нямало да бъде изписан ако са имали и най-малко съмнение. "Той си отива без абсолютно никакви оплаквания от клиниката, качва се на колата и пътува. Ние останахме учудени от това, което той съобщава и научихме от медиите", каза д-р Владислав Пакеров. Той посочи, че не могат да кажат какво става с пациента след изписването и дали той е спазвал необходимите указания да не натоварва ръката, на която е направена манипулацията.
По данни на медицинската сестра обаче дори и в болницата той е бил недисциплиниран. След процедурата сестрата го е заварила да лежи под ръката, на която е направена манипулацията. При изписването му от болницата е взел дори и сака си със същата ръка.
При изписването му от болницата Михалев дори е шофирал сам колата си. "Това са белези за недисциплинираност, която в известна степен би могла да причини увреждания", заяви д-р Пакеров. Той каза още, че няма клиника в света, където да е отбелязан такъв тип усложнения след тази интервенция.
Кардиологът в болницата д-р Ина Парашкевова посочи, че симптомите, с които Михалев постъпва са характерни за исхемична болест на сърцето. И тъй като оплакванията са от около 1 – 2 месеца, това го вкарва в рискова група за миокарден инфаркт. Имал е и други рискови фактори като високо кръвно, наднормено тегло и фамилна обремененост. Коронарография е изследването, което дава точната диагноза, каза лекарят. "Имайки предвид рисковия профил на пациента и знанието, че младите хора развивайки остър миокарден инфаркт, при тях той да завърши със смърт е много по - често. Това беше основанието ние да решим, че при този пациент трябва да бъде направена коронарография", посочи тя. "При такива пациенти извършването на коронарна ангиография е златен стандарт при установяването на наличието или отсъствието на исхемична болест на сърцето и тя се предприема от всички клиники, когато има данни за такова заболяване", посочи д-р Пакеров.
От 26 април т.г., откогато функционира клиниката, през нея са преминали 167 пациенти, при 159 от тях е извършена коронарна ангиография. От тях 4-ма са били с остър миокарден инфаркт, при 63 е поставен стенд, 13 са насочени за операция. "Искам да покажа, че не при всички пациенти се извършва задължителна коронарна ангиография. Подходът към всеки пациент е индивидуален, прецизен след извършване на всички изследвания", каза лекарят. Той бе категоричен, че извършването на коронарна ангиография не е самоцел и не е желание на лекарите за източване на здравната каса, а модерен метод, който се използва от 15 години в България. На пресконференцията дойдоха и хора от ръководството на Българския лекарски съюз, които ги подкрепиха.
БГНЕС припомня, че 42-годишният Милко Михалев от община Провадия загуби дясната си ръка вследствие на манипулация, назначена от кардиолог. Пациентът е потърсил лекарска помощ поради болки в сърдечната област и е изпратен от личния си лекар за консултация при кардиолог. Специалистът прави кардиография на пациента, която не показва никакви патологични отклонения. Въпреки това, без да са направени допълнителни неинвазивни изследвания, кардиологът назначава коронарография, за извършването, на която пациентът е насочен към частната кардиологична клиника "Кардиолайф" ООД – Варна.
След приключване на коронарографията, дясната ръка на пациента остава пристегната около 5 часа. / Но на пресконференцията от клиника "Кардиолайф" уточниха категорично, че превръзката е била пристегната 3 часа - бел. ред/. През това време не е следено състоянието на ръката на пациента, нито той е бил инструктиран за евентуални усложнения от манипулацията. По-късно това довежда до болки, изтръпване и избледняване на крайника, което принуждава близките да повикат Бърза помощ. По данни на близките, екипът, който пристига на място, не проверява състоянието на ръката и едва след 48 часа пациентът е насочен към МБАЛ "Св. Анна" – Варна, където са направени няколко неуспешни операции за възстановяване функциите на ръката му.
След като става ясно, че тя не може да бъде спасена, пациентът е изпратен за лечение в болница "Токуда" в София, където в крайна сметка е направена ампутация на ръката. 42-годишният Милко Михалев е баща на 2 деца. Той е професионален шофьор и ампутацията на ръката му ще доведе до невъзможност да упражнява професията си и съответно да издържа семейството си. /БГНЕС
1435
5
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
аз
тази мед. сестричка неправилно е видяла, пациенте не е лежал в/у ръката си, а е мастурбирал от вида на сестрата
Д-р Йозеф Менгеле
Хайде, пак пациентът е виновен....!
Не, не може тази държавица да е нормална....
123
шибани касапи.в българия няма доктори има ветеринари.
Гост
Тоя идиот трабваше да го оставят да пукне може, би тогава никой нямаше да му е виновен.
456
За говеда трябват ветеринали,нали?