Прокуратурата повдигна 2 обвинения на шофьора, предизвикал екокатастрофа в Дебелец
Районната прокуратурата във Велико Търново е повдигнала две обвинения на турския шофьор, предизвикал катастрофата в град Дебелец, съобщи БНР.
Наказанието, което може да получи водачът, е до 5 години лишаване от свобода и до 30 000 лева глоба. Техническата експертиза е показала, че катастрофата не е предизвикана от повреда на автоцистерната, а е по вина на водача. Той е обвинен, че е шофирал с висока скорост, превозвал е опасен товар без необходимото разрешение и по непредпазливост е предизвикал замърсяване на околната среда. Юмер Вар е с мярка за неотклонение "подписка", намира се в България и е оказвал съдействие на разследването.
БГНЕС припомня, че близо 1500 души бяха евакуирани от град Дебелец, заради инцидент с турска 20-тонна цистерна, превозваща отровното вещество стирен (стирол). Цистерната се обърна в Дебелец на 11 юли през нощта в 0.48 ч. на пътя Килифарево – Велико Търново и беше препречила пътното платно. Отровен облак премина над Дебелец и поради това започна евакуация на населението. С линейки на Спешна помощ бяха евакуирани децата и персонала от Дома за деца в Дебелец.
След няколкочасово обливане на цистерната с пяна и прехвърлянето на останалия газ в друга цистерна, опасността за Дебелец отмина. /БГНЕС
215
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар