Община Шумен иска трите училища, които са включени в големия проект за енергийна ефективност за 5,2 млн.лв, да съфинансират санирането с пари от делегираните си бюджети. ПМГ „Нанчо Попович“, ОУ „Еньо Марковски“ и ОУ „Петър Берон“ са принудени да платят общо към 40 000 лв. Те обаче нямат исканите средства. Парите, според Общината, са за подмяна на водосточните тръби и стрехите, които не били включени в проекта.
На среща в сградата на Общината, на която са присъствали зам.-кметът по строителство и екология инж. Иван Йонков зам.-кметът по финанси Александър Генчев и началникът на отдел „Европейски проекти“ Данаил Данчев директорите са уведомени, че трябва да сключат договори за допълнителните дейности, с която искат фирма, но за дейности, посочени от строителите, избрани от общината за изпълнители на проекта. "Разговорът се състоя в моята стая, аз казах само какво е казал кметът, а Александър Генчев е ръководител на проекта и той ще разяснява всичко, което е по него“, каза Йонков. „Училищата получават в делегирания си бюджет по 24 лв на дете за ремонтни дейности. Ако са изхарчили тези пари за друго, това си е техен личен проблем. Но след като от началото на годината знаят, че при тях ще се правят големи ремонти, то те трябваше да подходят отговорно и да си заделят пари, за да поемат тези допълнителни разходи. Сумата не е голяма“, каза Александър Генчев.
„Беше ни обяснено, че водосточните тръби, които се махат при санирането, трябва да си ги закупим ние, за да се поставят, тъй като това в проекта не фигурира“, каза директорът на ПМГ "Н. Попович" Ваньо Георгиев. „Не мога да извадя пари от бюджета си, защото просто нямам. От Общината в началото на годината ми спряха 1/3 от преходния остатък за м.г. и той бе в размер на 9 хил.лв. Сега наистина не мога да дам, защото бюджетът ни е за издръжка на учениците, а броят им се увеличава и до идния март трябва да се поместим в сумата“, каза Павел Павлов, директор на ОУ „Петър Берон“.

„Фирмата „Билдинг строй експрес“ ни предостави количествено стойностни сметки и договор, който го подписахме и пуснахме заявката за парите от делегираните бюджети. Нашата сума е 11 000 хил. лв., а за гимназията – 17 000 лв. и те се водят като малка обществена поръчка. Делегираните ни бюджети са ни малки и ние нямаме право да даваме пари за основен ремонт, какъвто е случая, а само за текущи ремонти. Сега тези разходи ще се отразят проблемно на училищния процес“, каза директорът на училище „Еньо Марковски“ Райна Виденова.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Може ли такава крадлива управа да имаме бе.До тези пари ли допряха. Крадат като да последно.
Атанас Буров
Ми, то е за последно.
Така ще е
Така ще е (няма да е за последно), като или не гласувате и оставяте циганите в Мадара да избират кмета, или като подкрепяте комунисто-мафиоти от партията на Дъбчето.
Няма да е така
Ще гласуваме против.
до учител от 11.29
Ако този "учител" се шегува - високо оценявам чувството му за хумор.Какво ДМС, какви пари за дрехи по два пъти в годината, какви пет лева.Който обаче смята, че парите за ремонти отиват в учителските джобове, що не вземе още малко да поучи, че да стане учител.Така поне ще си реши финансовите проблеми, а и какво морално удовлетворение ще получи...
Iva
Що за извиване на ръце е това? Кай го е писал тоя проект? Някой направил ли си е труда да отиде на място и да прецени какво ще включва един такъв цялостен ремонт? Това да не е художествена литература, че да твориш на въображение? Да вземат да излязат от канцелариите тези писарушки и да видят на място какво е необходимо да се направи, а не само да си разменят хартии от кабинет в кабинет.
Правим изолация, сменяме дограмата, сменяме лампите. А боядисване няма ли да има? Че защо да дават пари за боядисване - нека да си стои със замазката около новата дограма, а по таваните да личи къде са били старите лампи.
ивелин
диаметъра на тръбите по училищата е 120 мм ще ги сменят с по малък размер за да икономисат средства подмяната на метър тръба е 10 лв не знам как ще се вместят в тия пари ,и много общо е казано стрехите
какво по тях ще се прави не се казва ,май пада червена мъгла ,
Анонимен
Крадат Иве, крадат.Свършва им мандата. Това е за последно.
ех ех
Тъкмо човек ще си помисли че ще направят нещо като хората тези от нашата Община и те пак се ... на метеното.Какъв проект си написал като няма за тръби и стрехи?Какъв?Голяма порнография тази община.