Л. Корнезов: Тези, които се страхуват от отвъдното, да не гласуват
Тези, които се страхуват от отвъдното - да не гласуват, призова от парламентарната трибуна депутатът от КБ Любен Корнезов по време на разглеждането на първо четене на внесения от него законопроект за евтаназията.
Изправям се пред вас със смирение, започна той словото си. Какво е животът - две дати, датата на раждането и на смъртта и както казваше Хайтов "никой не е забил вечен кол на тази земя", аргументира се Корнезов. Този закон не е за младите, здравите, изпълнени с оптимизъм и мечти, но знае ли някой от нас кога онази с косата ще почука на нашата врата, добави той.
Животът е благо, но когато си полезен. А евтаназията дава право на човека да избира кога да се пресели в отвъдното, посочи Корнезов. Пита ли ни някой, когато се раждаме - никой не ни пита. Поне да имаме право да избираме кога да си отидем, убеждаваше депутатът колегите си. Според него този проблем не е толкова юридически, а преди всичко етичен, морален, философски. Още в 16 век английският философ Френсис Бейкън определи евтаназията като безболезнена смърт, сега се смята, че тя е милосърдна, припомни народният представител.
В Закона за здравето се регламентира, всъщност, пасивната евтаназия, каза той. Според неговото определение евтаназията е удовлетворяване на молбата на неизлечимо болния и на неговите близки за ускоряване на неговата смърт по безболезнен начин, включително и чрез прекратяване на изкуствените системи за поддържане на живота. Той представи с по няколко думи и 4-те вида евтаназия : активната, подпомагана от лекар, пасивната, принудителната и доброволната. Корнезов уточни за сравнение, че в Швейцария 30% от тези, които са изявили желание да бъдат евтаназирани, оттеглят молбите си в последния момент, което говори, че нищо не е окончателно и те имат право на избор.
Предлаганият законопроект ще има много противници, заради криворазбрания хуманизъм, каза Корнезов. Зная становището и на църковния клир и все пак, евтаназия е имало още от древността, включително и траките са я познавали, така че нека лекарите не се крият зад Хипократовата клетва, коментира той. Корнезов за пореден път изброи държавите, в които се прилага евтаназия, не малко от тях - от Европа. На противниците на евтаназията той заяви, че ако се противопоставят на евтаназията да забранят първо аборта, който е насилствено отнемане на човешки живот.
Д-р Ваньо Шарков от СК категорично се обяви срещу законопроекта. Той сравни ролята на този, който ще вземе решението за евтаназия с тази на палача, такъв може да бъде и лекарят. Шарков не отрече, че у нас има хора в изключително сложно здравословно състояние, но за тях се грижат лекари и техните близки. Не трябва да се допуска да има евтаназия по желание на близките. Това го няма никъде по света, оспори той аргументите на Корнезов. Не може да има евтаназия за неизлечимо болни, смята лекарят-депутат. Психичноболните също за неизлечимо болни - трябва ли близките им да поискат присъда върху живота им, запита той. Има законопроекти, които трябва да бъдат отхвърлени от депутатите от цялата парламентарна зала, защото не можем да се сравняваме чрез такова законодателство със страни като Пакистан, например, предложи Шарков. /БГНЕС
306
1
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Д-р Йозеф Менгеле
Шарков, ти си пълен тъпак, и на всичко отгоре - лицемерен!
А какво ще кажеш за геноцида, на който ние, нормалните българи сме подложени?! И който не сме искали. Не определяте ли вие правото ни на живот, и по - скоро - не нили осъждате на мъчителна смърт, без ние да сме го желали?!
Докторе, не знам какво ще стане със законопроекта, но ако един ден нещата станат като в Либия - лично аз ще те намеря и ще ти осигуря край, който няма да им нищо общо с евтаназията!