Започна запълването на "Северен поток" с технологичен газ
С тържествена церемония и в присъствието на премиера Владимир Путин започна запълването на тръбопровода "Северен поток" с технологичен газ на компресорната станция "Портовая", предаде РИА "Новости".
Заваряването на последния детайл от първата тръба на газопровода се състоя на 19 август в залива "Портовая". След това газопроводът беше запълнен с азот /инертен газ, който служи като "възглавница" между въздуха и природния газ/ от страна на Германия.
Технологичният газ, който постъпва в тръбопровода от днес, ще изтласка азота и ще запълни тръбата до определено ниво на налягане. Този газ е необходим, за да започне през октомври транспортирането на природния газ. След като "Северен поток" бъде запълнен с газ, той ще бъде пуснат в експлоатация и ще започне транспортирането на "синьото гориво" за Европа. В началото на октомври първата тръба с капацитет от 27,5 милиарда куб.м. ще бъде готова за работа.
Газопроводът "Северен поток" е един най-мащабните проекти на "Газпром" с европейско участие. Той има за цел да диверсифицира маршрутите за доставката на руски газ, като намали зависимостта от транзитните държави - Беларус, Полша, Прибалтика. /БГНЕС
174
0
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар