М. Найденов: Ще въведем по - рестриктивни мерки за използването на пестициди
"Трябва да ограничим изчезването на пчелните семейства вследствие на третиране с пестициди", категоричен беше днес земеделският министър Мирослав Найденов, предаде репортер на БГНЕС.
"По отношение на пестиците може би ще минем към доста по - рестриктивен режим на използване на пестициди, които вредят на пчелите, към създаване на условия за прилагане на пестициди, които не са вредни за пчелните семейства. Ще се опитаме да направим координация с РВД, за да може да се контролира пръскането на земеделските култури с пестициди", обеща той. "Всички пестициди, които се използват в България в момента са разрешени в ЕС, но ние ще се опитаме да въведем допълнителни рестрикции, да въведем облекчения за използването на пестициди, които щадят пчелите. Малко са пестицидите, които щадят пчелите, но са чувствително по-скъпи от другите", обясни още веднъж министърът на земеделието и храните.
Той е напълно наясно, че в повечето от случаите фермерите не уведомяват, както са задължени на базата на Наредба 15, компетентните органи, за това, че ще пръскат с пестициди. "Много трудно се доказва кога точно един фермер е пръскал", призна Найденов. Самите комисии, които проверяват защо има смъртност при пчелите и дали тя се дължи на пестициди не са постоянни и когато в кампания се подадат десетки сигнали от пчелари, няма как една комисия толкова бързо да реагира, каза още той. "Аз наистина мога да твърдя, че в България синдромът на празния кошер не се наблюдава, но има доста други проблеми, които и държавата, и съответните браншови организации, и неправителствените организации, и цялото общество трябва да се опитаме да намерим решение. Най –големият бич за пчеларството е третирането с пестициди", каза още министър Найденов. "Като цяло и продажбата и използването на пестициди в България е голям проблем. Това е много голяма и силна индустрия, в която се въртят милиони левове, а където се въртят толкова средства, контролът е много тежък", коментира той.
Той за пореден път обясни, че директни субсидии в тази финансова рамка на Общата селскостопанска политика не са предвидени. "В дебата, който водим, за следващия програмен период почти всички страни предлагаме това нещо да бъде променено и пчеларите да могат да се възползват от европейски субсидии след 2014 година", припомни той. Министър Найденов призова всички граждани да консумират повече български мед, тъй като се консумира много малко мед в нашата страна. Той припомни, че производството на пчелен мед през 2010 в сравнение с 2009 е увеличено с 11.2 % и общото количество пчелен мед възлиза на 10 595 тона. Експортът през 2010 спрямо 2009 е нараснал с близо 40 %. 8 540 тона мед е изнесен през 2010 година. /БГНЕС
318
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар