Пал Шмит: България абсолютно е изпълнила критериите за Шенген
България абсолютно е изпълнила техническите изисквания за влизане в Шенген. Това заяви унгарският президент доктор Пал Шмит, предаде репортер на БГНЕС.
Като ротационен председател на Европейския съюз през първите шест месеца на тази година Унгария отстояваше интереса на България и Румъния за влизане в Шенгенската зона. Отстоявахме това становище, защото бяхме получили информация, че България е готова за Шенген, подчерта унгарският държавен глава. Вече има решение, че нашите български приятели са възприели Шенген и могат да прилагат неговите норми. И по време на днешните си разговори с българския президент Георги Първанов, и по време на други срещи винаги съм твърдял, че страната ви е изпълнила изискванията за влизане в Шенген, каза Паул Шмит, добавяйки, че абсолютно сме убедени, че това ще се случи.
Виждаме, че България е стабилна държава и признаваме този факт, подчерта унгарският президент. Той изрази своето задоволство, че Унгария е инвеститор номер 8 в българската икономика с инвестиции в размер на 1,3 милиарда евро. Българският президент Георги Първанов акцентира върху желанието на страната ни да се присъедини към унгарската инициатива за свързване на газопреносните мрежи, за да се избегне повтаряне на газовата криза от януари 2009 г. Присъединяването на "Булгартрансгаз" към тази инициатива има своята логика в търсенето на повече буфери при една нова криза, заяви българският държавен глава.
Според него този въпрос има две страни: 1. търсенето на нови източници на природен газ; 2. да осигурим повече трасета за пренос на газ от Изток на Запад. Необходима ни е активна енергийна политика, подчерта президентът Първанов. Виждаме, че газопроводът "Северен поток" /който доставя руски газ по дъното на Балтийско море от Русия за Германия директно без посредници – бел.ред./ е вече факт; виждаме или по-точно четем за усилията на Русия да пренасочи газовите потоци от Средна Азия за Китай, където те вероятно ще се продават на по-изгодна цена, добави той. По тази причина за нас в България е важно да изградим междусистемните газови връзки със съдените страни – Румъния, Гърция и Сърбия. Това е първият етап, а на втория етап тази мрежа да бъде свързана с мрежата, за която работи Унгария. Тогава ще имаме повече сигурност, смята президентът Първанов. Той също отбеляза значението на унгарските инвестиции в българската икономика, определяйки ги като пример и образец за едни добри инвестиции.
Двамата държавни глави подчертаха важността на Кохезионната политика, изразявайки надежда, че тя няма да бъде прекратена. По време на днешните си разговори те са засегнали широк кръг от въпроси, включително за финансовата стабилност в Европейския съюз. В заключение унгарският президент доктор Пал Шмит определи отношенията между двете страни като приятелски и без проблеми. /БГНЕС
235
1
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Д-р Йозеф Менгеле
Е, тогава мангалите ще ви разкажат играта! Хахахахахаха!