
Д-р Тодор Чобанов: Грижата за културното ни наследство е наш дълг
Държава, общини, областни администрации, спонсори, всички трябва да обединим усилия да оставим в добро състояние това, което ни е предадено от предците ни. Трябва да сме горди и идващите след нас да напишат след 100 г., че в началото на 21 в. сме се погрижили и сме предали културното ни наследство в добро състояние за идните поколения. Това каза днес пред журналисти заместник-министърът на културата д-р Тодор Чобанов. Днес той е в Шумен и участва в кръгла маса на тема: „Културното наследство на Североизточния регион“, на която се обсъждат проблемите и перспективите на старите български столици и ще бъде презентиран новият Национален историко-археологически резерват „Кабиюк“. „ Голям успех за научната общност тук, за областния управител, за колегите които разкопават прабългарските древности, че в списъка беше включен и прабългарския град-лагер „Кабиюк“. Той тепърва ще ни радва с нови археологически открития. Той заедно с Плиска са формирали една голяма селищна общност на нашите прадеди и сега сме тук, за да очертаем предизвикателствата, които са пред нас“, каза Чобанов. Зам-министърът изрази становището си, че тези резервати трябва да се превърнат в туристически забележителности с голяма посещаемост, и да се провеждат активно разкопки, системните проучвания, публикации, които да ги правят забележими. Според Чобанов трябва да се търсят форми на финансова подкрепа, както от държавата и общините, така и от спонсори и работа по проекти. „И бизнесът трябва да се включи, не крия желанието си през следващите години да пропагандираме – публично-частните партньорства, на сцената да излязат и туроператори, защото в крайна сметка целта ни е негово величество туриста, както националният, така и международният, да го срещаме все по-често тук в сърцето на старите български столици“, допълни Чобанов.
Днес форума, който се провежда в областна администрация, събра учени, археолози, музейни специалисти и представители на общини от Варна, Добрич, Русе, Търговище, Разград. Проявата бе открита от областния управител Димитър Александров. „За нас е голяма гордост, че резерватите в Шумен стават 4 с последния вписан в списъка НИАР „Кабиюк“ и сме единствената област в страната с толкова национални историко-археологически резервати“, каза Александров. Той определи този факт, като голяма отговорност и предизвикателство. „Трябва да се възползваме от тази даденост, да развиваме туризма и той да се превърне в един добър за областта бизнес, който ще донесе и разкриване на нови работни места“, допълни областният управител.
На днешната среща за предизвикателството „Стари български столици” говори директорът на Регионалния музей Георги Майсторски. Кметът на В. Преслав инж. Димо Бодуров представи туристическия проект на общината „Векът на Цар Симеон Велики оживява”, а проф. д-р Маргарита Ваклинова, която е координатор на археологическите проучвания в НИАР “В. Преслав” се спря на откритията и проблемите. Тя очерта три основни проблема и определи като най-съществен липсата на цялостна организация и съчетаване на функциите по отношение на разкриването на паметници, тяхната реставрация, консервация, експозиране и социализация. „Ако този проблем не бъде решен никой от последващите няма да се реши“, бе категорична проф. Ваклинова. Според нея липсва и цялостна Програма за паметниците на културата, която да очертае детайлно всички етапи като се започне от научната част и всеки следващ се изпълнява стриктно. Като трети проблем тя посочи необходимостта от цялостно представяне на всички паметници, които се откриват. „След като ги представим поетапно следва всеки един стриктно да бъде проучен, след което представен“.
Археологът към НАИМ – БАН, Шумен Станислав Иванов презентира Старобългарското землено укрепление „Кабиюк”. НИАР „Кабиюк“ бе записан в Списъка на националните историко-археологически резервати под номер 32, от общо 33 в страната, които са включени в Закона за културно наследство, след последните промени в него.
ШУМ.БГ

1509
5
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Малкия Иванчо
Кмете, какво правим с фирмите, ремонтиращи градините и не спазващи сроковете?
Може би на 19.09. да си доведем децата при теб, за да ни гледаш?
читалищен деец
Г-н Чобанов, много късно сте се сетили за запазване културните ценности на България. Или идват избори че да си минем на думата. Къде проектите за художествена литература, които ни пришпорихте да направим за една седмица, а вече трети месец няма ни вест, или няма да ги пуснете, или ще ги пуснете преди изборите. Какво ще опазваме от "Кабиюк" и какво ще даде на идното поколение - конете на Митко Областа?
Културата има нужда от пари. Достататъчно самодейците дават от себе си. Слезте и елате в селата за да видите как се поддържат обичаи, традиции, фолклор. Нищо друго не искаме от Вас - проекти. Знаете ли в какво положение е материалната база на читалищата, дори и г-н Александров не знае. Или виждат читалищата само в предизборните кампании. Все пак добре дошли в гр. Шумен.
аз
този на втората снимка, с късата коса, мал много не го е еня за културното наследство, има похотлив поглед и похотливи мисли
Анонимен
Поредната предизборна пиар акция.Наредила се момаат там и няколко кмета и си чешат езиците къде бяхте до сега мандата ви мина.Заблуждавате хората само.
цар борис първи
за кабуюк трябва да търсите цар фердинанд.той го няма . търсете цар борис трети.той го няма. а цар симеон втори нехае . търсете държавата - ама и държава не остана вече.......