Кр. Кънев: Ромските деца са свръхпредставени в институциите
Българите не желаят да осиновяват ромските деца заради дискриминационните нагласи. Същото е и с приемната грижа. Това каза председателят на Български хелзинкски комитет Красимир Кънев, предаде репортер на БГНЕС.
Кънев посочи, че у нас ромските деца са свръхпредставени в институциите - около 50% от децата в институциите са от ромски произход, при положение, че общо 13% от децата у нас са ромски. Според него, това е знак, че институционализацията у нас се превръща в доживотна присъда.
Свръхинституционализацията се дължи както на лошите икономически условия, така и на характера на самата система. Освен това у нас все още има вяра в институционалната грижа. Държавата не регистрира проблемите на ромските деца в риск, посочи Славка Кукова, старши изследовател в БХК.
Тя подчерта, че за сметка на това ДАЗД събира данни за произхода на децата, но нито ги анализира, нито ги взема предвид при разработването на своите политики. Данните на агенцията показват, че към началото на 2010-та година в домовете за деца, лишени от родителски грижи, да настанени 3440 деца, 1705 от които са ромски.
В домовете за медико-социални грижи на възраст до 3 години са настанени 2334 деца, 1190 от които ромски. От настанени 965 деца в домовете за деца с умствени увреждания – 314 са ромски. Статистиката отчита, че у нас 2700 деца годишно попадат в институциите. /БГНЕС
373
1
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
anonimen
Българския Хелзински комитет да насочи усилията си и средствата си за образование и просвета на циганските семейства , а не само да посочва факти известни всекиму. Като знаем колко са циганчетата в тези домове, какво от това ? Какво прави Българския Хелзински комитет това да се намали или да не се случва ? Изоставени българчета също не се осиновяват с темповете, които биха искали институциите. Защо ли е така ?