Шофьорът от катастрофата на Бакаджика опитал да се самоубие
Господин Димитров, шофьорът на автобуса-убиец, който катастрофира край местността Бакаджик през 2009 година, е направил опит да се самоубие на 16 септември. Това каза адвокатката му Марияна Гърдева пред Върховния касационен съд, предаде репортер на БГНЕС.
ВКС заседава по делото за катастрофата, по което Димитров и собственикът на автобуса Слави Славов са подсъдими.
Адвокатката представи документи, с които поиска да докаже посттравматично стресово разстройство на Димитров. Така Марияна Гърдева се опита за пореден път да не се дава ход на делото пред върховните магистрати. Господин Димитров иска да присъства на процеса, каза тя, но е болен и изпаднал в тежка депресия, затова не може да бъде в залата. Адвокатите на частните обвинители пък припомниха, че по делото има вече две съдебно-медицински експертизи, които доказват, че това негово посттравматично разстройство не е пречка за явяването му по процеса на предните две инстанция. Те дори обвиниха Димитров и защитата му в пореден опит за забавяне на процеса. "Те си живеят в Ямбол и двамата ги виждам всеки ден – нищо им няма", заяви пред съда Ганчо Ганев, баща на 16-годишно момче, загинало при катастрофата.
ВКС даде ход на делото, тъй като прецени, че искането на адвокат Гърдева не е подкрепено с необходимата документация. Адвокатът на Слави Славов поиска от съда да върне делото за ново разглеждане и да оправдае изцяло собственика на автобуса. И според адвоката на шофьора делото трябва да се гледа отново от Бургаския апелативен съд, тъй като според нея има процесуални нарушения. Адвокат Гърдева поиска съда да признае за невинен Димитров, тъй като събраните доказателства не доказват по безспорен и категоричен начин вината му или да постанови за него условно наказание.
Близките на загиналите също обжалват присъдата и искат по-тежки наказания. Част от тях искат да се потвърдят присъдите на Бургаския апелативен съд, който осъди двамата обвиняеми на по 10 години затвор. "Искаме справедливи присъди, да се потвърдят присъдите, които са им дали. Максималните присъди за тези престъпления са до 15 години. На първа инстанция се дадоха 13, на втора в Бургаския апелативен съд 10, чакаме да видим Върховния съд", посочи една от свидетелките по делото, пострадала при тежката катастрофа.
Съдът ще се произнесе след съвещание, а препоръчителния срок е в рамките на 1 месец.
БГНЕС припомня, че делото е образувано по жалба на подсъдимите Слави Славов и Господин Димитров, според които постановената въззивна присъда на Бургаския апелативен съд е незаконосъобразна и наказанието от по 10 години затвор е несправедливо. Близките на загиналите също обжалват присъдата и искат по-тежки наказания. Делото досега е отлагано два пъти заради неявяване на страните по него.
На 12 януари тази година Апелативният съд в Бургас намали присъдите на двамата подсъдими за катастрофата край Ямбол. Шофьорът на автобуса Господин Господинов и собственикът на превозното средство Слави Славов получиха с по три години по-малка присъда. Първоначално двамата бяха осъдени на по 13 години затвор. Защитникът на Господинов тогава каза, че ще обжалва решението на бургаските магистрати пред Върховния касационен съд.
На 28 май 2009 година, по време на събора за Спасовден в местността Бакаджика, автобус "Чавдар" причини смъртта на 16 души, двама починаха по-късно от наранявания. В хода на делото стана ясно, че автобусът е бил неизправен. В експертизите се посочва, че 23 процента е била спирачната ефективност при задължителни 48 процента. Ръчната спирачка не е работела, задните колела не са били регулирани. За шест месеца назад не са били правени никакви действия по спирачната система, е констатацията на експертите. /БГНЕС
425
0
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар