Всички кандидат-президентски двойки отиват на избори
ЦИК късно снощи получи справката от ГРАО за проверката на кандидатите за президент и вицепрезидент. От регистрираните 18 кандидатпрезидентски двойки се установява, че всички имат постоянен адрес, нямат друго гражданство, освен българско. Това каза Бисер Троянов говорител на ЦИК, предаде репортер на БГНЕС.
Кандидатите за вота наесен не изтърпяват наказания лишаване от свобода и не са поставени под запрещение, както и са посочени настоящите адреси на кандидат-президентските двойки за последните 5 години. "Всички кандидат-президентски двойки имат настоящи адреси. Няма да има промени в регистрираните кандидатпрезидентски листи", категоричен е Троянов. Според него проверката не е била излишна, защото целта е била и да се установи и гражданството на всички 36 кандидати, както и постоянните им адреси.
"Ние сме задължени по силата на закона да направим такава проверка и законът изисква тя да бъде възложена на ГРАО", обясни другият говорител на ЦИК Ралица Негенцова. Тя припомни, че и кандидатите декларират данни и знаят, че носят наказателна отговорност, ако те не са верни, но ЦИК е била длъжна също с новия Избирателен кодекс да направи такава проверка. Основните задачи на ЦИК в последно време са свързани с разглеждане на жалби срещу решения за регистрация, отказ от регистрация на общински избирателни комисии (ОИК). Негенцова обясни, че във всички 264 общински комисии на този етап основните проблеми са свързани с неясно тълкуване и неразбиране за изисквания към кандидат – кметовете. "Има неясно тълкуване и неразбиране на обстоятелство, че когато лицето иска да се кандидатира е необходимо да има постоянен или настоящ адрес на територията на общината, на която се кандидатира", каза Негенцова. Тя посочи, че някои ОИК приемат обаче, че трябва да има и двата адреса. Срока за обжалване на тези решения е тридневен и тече след като ОИК обяви решението си.
От ЦИК напомниха, че началото на предизборната кампания е на 23 септември, а краят й е в 24 часа на 21 октомври. Бисер Троянов припомни, че 30 – те дни по време на кампанията всички участници в нея трябва да я водят на български език. 22 октомври е Ден за размисъл и тогава, и в изборния ден не се допуска провеждането на кампания. Във всеки агитационен материал на не по – малко от 10% от лицевата му площ трябва да е изписано, че купуването и продаването на гласове е престъпление. Освен това е недопустимо е да се използва общинският и държавен транспорт за агитация.
След като приключи кампанията партиите имат три дни да премахнат плакатите си. Глобите за тези, които не са го направили, е между 1000 и 10 000 лв., за да разясни на хората как да гласуват и какви права и задължения имат, ЦИК е обявила конкурс за изработване на клипове. Явили са се двама кандидати, печели фирма "Котта" ООД. Всеки един от трите клипа ще струва до 20 000 лв. Те ще са на три теми: за избирателни списъци, за да стане ясно, че ще се гласува по два отделни списъка, за хората, които трябва да си извадят удостоверения за гласуване на друго място и за правата по обжалване. Ще има и клип, които ще разяснява правата на хората с увреждания. /БГНЕС
213
0
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар