Пл. Димитров: От срещата при Борисов зависи дали ще има стачка в железниците
От срещата в понеделник при премиера Бойко Борисов зависи дали ще има стачка в железниците, заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров, предаде репортер на БГНЕС.
На срещата между синдикатите, премиера Бойко Борисов и ръководствата на двете дружества в железниците ще присъства и транспортния министър Ивайло Московски и вицепремиера Симеон Дянков. "Ние очакваме на тази среща да чуем поне три неща. Трябва да чуем как се изпълнява меморандума за развитие на българския железопътен транспорт, подписан на 10 март, в който е разписан размера на средствата, които ще бъдат инвестирани в железопътния сектор в следващите 5 години.
Тези финансови параметри трябва да бъдат потвърдени. Без въпроса за инвестициите да бъде изяснен и гарантиран лично от премиера. Ние не можем да си представим, че има смисъл да бъдат правени поредни жертви за реформи, преструктуриране и съкращения в системата", каза още Пламен Димитров. От синдиката искат яснота дали ще вземем заем от Световната банка. За КНСБ е неприемливо да се продадат "Товарни превози", за да може да се платят дълговете на БДЖ. Пламен Димитров припомни, че 480 милиона лева задължения на БДЖ са натрупани през последните 15 години. "Очакваме да чуем как ще бъде преструктурирана железницата и какво значи това за персонала.
Най-големият компромис, който можем да направим, е това, което е записано в споразумението със Световната банка", допълни Пламен Димитров. От КНСБ са категорични, че няма как да има съкращения в БДЖ, без да има колективен договор, който да защитава тези хора.
"Много сериозен конфликт тлее и може да избухне бързо и скоро сред работещите в пристанище Варна и летище София", каза още президентът на синдиката. Според КНСБ в двете дружества могат да бъдат привлечени големи чуждестранни инвеститори, които имат преки интереси там и това може да стане чрез публично-частното партньорство.
КНСБ ще настоява да бъде подписан анекс към договора между купувача на "Булгартабак" и Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол. "Договорът не гарантира с неустойката си първоначално поетите ангажименти",изтъкна Пламен Димитров. Предварително договорената и одобрената от синдикатите неустойка за намаление на персонала от заплатата на един служител за 12 месеца за всеки един човек, с който е намален средносписъчния състав на работещите в дружеството в крайна сметка не намира място в окончателния договор.
В документа, подписан от двете страни при финализирането на сделката е записано, че за всеки един човек, с който е намален състава. Купувачът дължи неустойка на агенцията в размер на 12 минимални заплати за страната. /БГНЕС
200
0
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар