Т.Коларов: Отнемането на имущество няма да бъде без съд
Отнемането на имущество няма да бъде без съд, отнемането ще бъде решавано от съда. Това каза пред бТВ Тодор Коларов, председател на Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност.
Разликата е в законопроекта, който беше предложен и отхвърлен. Целта беше да се раздели гражданският процес от наказателния процес на конфискация. Тоест след като прокуратурата привлече едно лице като обвиняемо да не се чака след това неговото осъждане, заяви Коларов.
"Предвиждаше се да се конфискува имущество за трафик на хора, трафик на антики. Престъпления като заплаха за убийство, джебчийство не са включени като дейности, по които комисията може да се самосезира", подчерта Коларов.
Той обясни, че Кирил Рашков не е влязъл в такава конфискация за имущество. "Дори и законът да беше приет, ние нямаше да можем да направим почти нищо за конфискация на имуществото на Кирил Рашков. Ако едно лице е привлечено за заплаха за убийство, комисията отново няма как да се сезира", обясни Коларов.
Той даде за пример Закона за конфискация в Словакия, в който няма ограничение в кои случаи се прилага, няма завръзка с извършено престъпление, там се изисква да се докаже, че има разлика в имуществото на лицето, при която има разминаване с 1500 минимални работни заплати.
"Това не е само в Словакия, аналогични са законите от 2002 г. във Великобритания", поясни Коларов.
Той заяви, че НС представлява волята на българския народ и българското общество трябва да реши какъв закон трябва да има в България. "България би трябвало да се ръководи от законите, за мен е страшно, че ние не уважаваме своите институции, може би и институциите не дават повод да ги уважаваме. Апелирам да бъде приет нов Закон за конфискация на имущество без да има влязла в сила присъда. Този принцип е много удачен.
Бих искал да се реши от обществото какво то иска да има в закона. Ако то иска в случаи като този с Рашков комисията да работи, в този случай ние ще трябва да можем да се самосезираме и по сигнали на граждани. Твърдението за закона беше, че обществото се противопоставя на варианта дори при разделяне на гражданска и наказателна конфискация", заяви Коларов.
"Ако лицето беше привлечено като обвиняем за организирана престъпна група, в този случай комисията може да се самосезира. Бих искал да имаме закон, който да е ефективен, законът, който имаме в момента, не е ефективен. Той би бил ефективен в случая, в който е предложен и отхвърлен от НС.
В момента трябва да наруша закона, ако започна работа по случая на Рашков.
Не съм казал, че Рашков ще си остане с имотите и че няма да му бъдат конфискувани. Задайте въпроси на хората, които стояха зад кампанията този закон да не бъде приеман. Тогава общественият интерес ли се защитаваше или се защитаваха частни интереси. Аз съм изразил своето мнение и стоя зад него. Няма как почтени хора да бъдат притеснявани от комисията за конфискация, след като се минава през съд", категоричен бе Коларов.
Той заяви, че в Закона за конфискация може да се вдигне прагът, не да бъде 60 000, може да бъде и 1500 заплати, както е в Словакия. /БГНЕС
203
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар