СОУ „Васил Левски“ и двете детски градини в кв. „Тракия“ са под угрозата да останат на студено тази зима, заради неадекватните реакции на главата на кметската администрация. Това каза водачът на листата за общински съветници на ПП ГЕРБ проф. Добрин Добрев днес пред директори на училища. Според него след днешната новина за завеждане на иск от страна на „Булгаргаз“ за обяваване в несъстоятелност на местната „Топлофикация“ положението в тези детски заведения става много сериозно и вероятно ще се наложи да се свика извънредна сесия , на която да се решава въпроса с отоплението. „Преди година и половина заявих в сесийна зала, че ако ние не решим резервен вариант за училището и двете градини в Тракийския, които са на централно парно и не са газифицирани, хората ще ни бият с камъни. От година и половина кметската администрация и главно кмета не си мръднаха пръста да изградят котелно в училището в квартала и градините. Това е абсолютно безобразие. Липсата на резервен вариант, когато става въпрос за деца, липсата на грижа за бъдещето, за мен показва, че този човек, който не е търсил решение, просто няма право повече да бъде в управлението на общината“, каза проф. Добрев. Той добави, че след като в общинската хазна няма пари, се опасява, че единственото решение ще бъде на сесия да се заделят част от средствата от облигационния заем.

Добрев напомни, че миналата година благодарение на адекватната намеса на областния управител Димитър Александров опасността да останат на студено е отпаднала в други пет шуменски училища, които бяха газифицирани със средства от министерството на образованието.

След като запозна директорите с приоритетите в управленската си програма в сферата на образованието Димитър Александров посочи като изключтелно важна връзката между средното образование и биснеса.

„Има нещо сбъркано в системата. Скъсана е връзката между бизнеса и професионалното образование. От една страна учениците бягат от Шумен, от друга фирмите казват „няма квалифицирани работници“ и търсят от други градове, заяви кандидатът за кмет Димитър Аелксандров и подчерта, че освен за развитие на системата на стажовете и практиките, трябва да се организират и форуми, на които бизнесът да се среща с училищата.

„Време е бизнесът да ни опознае, защото се разминаваме в комуникацията. Трябва да предвидим години напред от какви специалисти ще имат нужда фирмите, за което е необходима дългосрочна стратегия в образованието“, каза директорът на ПГСАГ Стела Лалова. Според кандидата за общински съветник Донка Иванова общината би могла да бъде медиатор между двете звена.

По време на срещата директори на гимназии поставиха въпроса за таксата за смет, която бе опростена на общинските училища, но старото ръководство отказа да опрости на държавните.

По-рано днес на среща културни и читалищни дейци настояха пред Александров и кандидатите за общински съветници проф. Добрин Добрев и Донка Иванова да бъде премахнат двойният стандарт при разпределението на средствата за култура в Община Шумен. Според Донка Иванова е необходимо да бъде актуализирана дейността на фонд „Култура”, като отношение към него трябва да има и местният бизнес. „Финансовата криза може да се преодолее, но кризата в ценностите- много трудно”- подчерта тя.

Представителите на шуменските читалища пък изразиха недоволство, че материалната им база не отговаря на необходимите критерии, за да развиват културна дейност, насочена към младите хора. „Очакват ни 10 тежки години заради изтегления облигационен заем, но имаме подходящ кандидат за кмет в лицето на Димитър Александров, който ще въведе финансова дисциплина, за да има достатъчно средства и за култура”- обобщи проф. Добрин Добрев- водач на листата на съветниците на ГЕРБ.

На срещата Александров и кандидатите за общински съветници представиха предизборната програма на ГЕРБ за развитието на културата в общината през следващите 4 години.

Утре кандидатът за кмет на Шумен Димитър Александров ще разговаря със служителите на „Херти” и „Фикосота синтез”, а вечерта от 18.30 часа той ще се срещне със жителите на Радко Димитриево в местното читалище.

ШУМ.БГ