Поклонение в памет на цар Калоян
Оригиналният златен пръстен на цар Калоян показаха днес във Велико Търново в рамките на националното поклонение в памет на славния владетел. Само за шест часа великотърновци и гостите на старата столица имат възможност да видят реликвата, предаде кореспондентът на БГНЕС в града.
Националното поклонение "В памет на цар Калоян (1197-1207)" се провежда за първи път в старата столица по повод 804 години от кончината на владетеля. Неговите останки бяха препогребани на 19 април 2007 г. в църквата "Свети 40 мъченици". Датата 8 октомври е избрана, тъй като се счита, че гибелта на българския владетел е в края на септември или началото на октомври.
Поклонението започна в 10 часа в църква "Св. св. Петър и Павел", където бяха положени цветя на признателност на саркофага-костница на великия български владетел. В църквата "Св. 40 мъченици" Великотърновският митрополит Григорий отслужи панихида на гроба му. От историческия храм тръгна гражданско шествие към музей "Възраждане и Учредително събрание", съпровождано от членове на клуб "Традиция", облечени като средновековни войни и конници.
Точно в 12 часа над сградата на Конака бе издигнато възстановеното национално знаме, развявало се там до пожара през 1906 г.
Изложбата, част от която е и калояновият пръстен, бе открита в Археологическия музей. Тя ще остане отворена за посетители само до 18 часа. В нея са изложени всички артефакти от гроб 39, възстановката на главата на цар Калоян, направена от антрополога проф. Йордан Йорданов, както и находките от последните 3 г., открити при проучванията на строената от владетеля църква "Св. св. Петър и Павел".
Калояновият пръстен е открит през 1972 г. от археолога Въло Вълов при проучване на гроб 39 от некропола на църквата "Свети 40 мъченици". Според историци в този гроб е бил положен владетелят след убийството му под стените на Солун през 1207 г. Накитът е собственост на Регионалния исторически музей, но от 1983 г. е част от експозицията на НИМ – София, където ще бъде върнат веднага след изложбата. /БГНЕС
502
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар