- Проф. Добрев, преди броени дни се разбра, че “Булгаргаз” иска “Топлофикация”–Шумен да бъде обявена в несъстоятелност. Как бихте коментирали тази поредна негативна новина, свързана с дружеството?
- Очевидно дружеството е в много тежко финансово състояние. Аз бих искал да се върна малко назад и да разкажа как се стигна до тук. В Общински съвет ние бяхме поставени пред свършен факт, защото бившият кмет г-н Костов се беше уговорил и дори бе осъществил прехвърлянето на дружеството на Общината от държавата. В Общински съвет на нас ни бе казано, че трябва да гласуваме това прехвърляне, защото то реално вече е осъществено. Аз се питам кой или какво мотивира г-н Костов да осъществи този акт на прехвърляне без да обсъдим в Общински съвет намеренията му, без да видим дали това е добър ход, полезен ли е за Шумен. Специално ние в групата на ГЕРБ бяхме много скептични, аз лично отказах да участвам в тези гласувания, защото още тогава бях наясно, че преминаването на “Топлофикация” в общинска собственост е един изключително грешен ход. Искам да подчертая, че част от колегите общински съветници от групата на БСП бяха на същото мнение. Въпреки всичко обаче целия акт на прехвърлянето на собствеността беше осъществен. Стигна се до там, че започна да се формира някакво публично-частно партньорство. В този процес г-н Костов ми предложи в тричленното ръководство на “Топлофикация” да влезе представител на ГЕРБ. Аз решително отказах, пак поради причината, че според мен това решение бе крайно недалновидно и погрешно.
В целия този процес на работа постоянно повтарях, че ние трябва да имаме резервен вариант, че трябва при всички случаи да сме готови за неблагоприятно развитие на ситуацията и да можем да осигурим отоплението поне на училищата, детските градини, които са без локално парно. Именно затова преди повече от година аз заявих в сесийна зала, че ако не осигурим резервен вариант, хората ще ни бият с камъни. Може да се провери, че тогава Общински съвет единодушно гласува да се изгради котел в училището в Тракийския квартал, но до ден днешен това решение не е изпълнено. Аз питам – ако тази зима бъде спряно топлоподаването, как ще решим въпроса с отоплението на това училище и на няколко детски градини. В същото време, притеснявайки се от развитието на историята с “Топлофикация”, областният управител Димитър Александров предприе действия и държавните училища, които също бяха на централно отопление, бяха газифицирани и осигурени, като предварително бе казано, че ако централно отопление има и то е по-евтино, училищата ще го ползват. И когато г-н Костов сега казва, че някой му пречи, аз искам да го питам още веднъж – кой го накара да прехвърли собствеността на “Топлофикация” от държавна в общинска и защо Общински съвет бе поставен пред свършен факт? Не можа ли да прецени, че е много по-изгодно за шуменци “Топлофикация” да остане държавно дружество? Защото в този случай грижата на държавата за едно дружество в тежко положение щеше да бъде много по-обоснована. Сега съм сигурен, че г-н Гогов предприема тези действия, защото законът го принуждава да търси държавните вземания от едно публично-частно партньорство, което е с по-голям процент частно участие. Той няма как да продължи да дотира едно частно дружество, той е под ударите на закона, ако не вземе мерки. Не прецени ли г-н Костов или неговите съветници в какъв риск поставя шуменци с това необмислено решение. Ако и сега той каже, че някой му пречи, просто бих искал да заявя, че когато сам си пречиш, никой не може да ти попречи. В сесийна зала трябваше да бъде поставен въпросът за прехвърлянето на дружеството, ние да го обсъдим, да има публично обсъждане с обществеността в града. Да могат хората да видят и опасностите, и евентуалните плюсове и чак тогава да се стигне до някакво решение. В момента берем плодовете на тази неразумна постъпка, както и на много други действия на бившия кмет, които в момента поставят в тежка ситуация общината. Напълно бях убеден, че това решение е грешно. Говорих с колеги от всички групи, отправил съм няколко питания, предложил съм определени решения – например решението за котела. Всичко това бе обсъждано в Общинския съвет, но и до днес котел в училището в Тракийския квартал няма. Какво ще правим с децата в това училище, ако наистина топлофикационното дружество бъде обявено в несъстоятелност и не получи доставки от природен газ?
- Търсили ли сте контакт с кметската управа за намиране на изход от това положение?
- Още като научих за този ход на г-н Гогов, се обърнах към временно изпълняващия кмет инж. Митко Киров, за да го помоля да търсим решение за училището и детските градини. Надявам се, че той спешно ще предприеме някакви действия. Ако е необходимо, трябва да се свика извънредна сесия на Общински съвет, за да се търсят финансови средства за решаването на проблема. Но ми се струва, че времето ни притиска и може да се окаже, че при една тежка зима учебните занятия ще бъдат нарушени. Според мен вината за това състояние на “Топлофикация” е изцяло на бившия кмет г-н Костов. Общинския съвет няма никаква вина, той се опитваше да противодейства на неразумните действия на кмета, имаше тежки обсъждания в залата. Въпреки всичко с крехкото мнозинство, което се формира от съветниците, подкрепящи кмета, бяха взети тези неразумни решения.
- Знае ли се точно какви средства биха били нужни за изграждане на споменатите от Вас инсталации в училището и детските градини?
- Нещата са обсъждани и до колкото знам, трябва да има проект за училището в Тракийския квартал, защото не е нормално едно учебно заведение, което миналата зима бе в тежка ситуация, да е под заплаха и сега. Преди година аз и г-н Александров ходихме да се молим на премиера да не бъде спиран природния газ за Шумен, за да може градът да бъде отопляван. Но тогава дружеството още не бе прехвърлено и все още над ръководителите на “Булгаргаз” не тежеше абсолютно законовото изискване да не дотират частни предприятия. Сега обаче ситуацията е такава, че те нямат изход.
Та, говореше се за една сума от 200 хил. лв. за училището, не мога да преценя дали е реална, но искам да отбележа, че това е сума, която съпоставена с други харчове в Общината е поносима и за спешни решения е приемлива. Само за зимни украси през последните години сме давали по 60-70 хил. лв., представителните разходи на кмета са 50 хил. лв. – това са пари за ядене и пиене. Освен това трябва да припомня на нашите съграждани, че при изпълнението на проекта за централна градска част, той бе така безобразно направен, че не бяха предвидени средства за подземните комуникации. Когато пред Общински съвет се постави въпроса – да, централната част ще бъде обновена с европейски средства, обаче ние като сме правили проекта, не сме предвидили пари за подземните комуникации и които ще струват 960 хил. лв., гласувайте тези пари от общинския бюджет. И така ние заровихме почти 1 млн. лв. в центъра на града поради некадърността на някои хора, не искам да ги споменавам поименно, но тук отговорността също е на кмета. Ако тези пари не бяха използвани за поправяне на грешки, ние щяхме да разполагаме със средства за разрешаването на тези спешни въпроси. Истината е тази, че на последния Общински съвет ние нямахме от къде да вземем 24 хил. лв. за домакински уреди за детските градини. На практика се оказва, че през последните месеци Общината е харчила пари, които ги няма. Не знам какво ще стане, когато всички кредитори започнат да си искат парите.
- Подозирате ли, че това са “подводни камъни” за следващия кметски екип – все повече затъващата “Топлофикация”, необмислени харчове, бюджет “на червено”?
- Доста конспиративно изглежда. Аз имам впечатления, че г-н Костов вярва, че ще победи. Дано да съм лош пророк, но ако малката вероятност да не спечели г-н Александров се реализира, до една година Община Шумен ще бъде в катастрофално положение, а може и по-рано. Една община не може да обяви фалит, но една община може да бъде лишена от доставки и услуги, което е технически фалит. Достатъчно е Общината да не бъде обслужвана от фирми, които асфалтират, които почистват, които осъществяват други обществени услуги. Тогава Общината ще живее само от парите, които държавата превежда за държавните делегирани дейности, тоест училищата ще функционират, администрацията ще работи в рамките на щата, отпуснат от държавата, но какво ще стане с обслужването в детските градини, в яслите, с културните институции, които не са на държавно финансиране. Нашите съграждани трябва да знаят, че следващите 2-3 години ще бъдат извънредно тежки. Искам да припомня едно обстоятелство – аз в сесийна зала обявих, че при това финансово управление на общината, със сигурност ще се наложи драстично вдигане на местните данъци и такси. Тогава обаче г-н Костов заяви, че никакви данъци няма да бъдат вдигани. Моля нашите съграждани да помнят това и при приемането на бюджета за следващата година нека да отсъдят кой е прав. Аз обаче няма да гласувам за вдигане на данъци за следващата година. Единственото, което бих приел, е индексиране размера на данъците с инфлацията.
- Друг актуален въпрос в Шумен сега се явява основният ремонт на голяма част от уличната мрежа. На какво ниво се изпълнява проекта според Вас?
Има много лоши индикации за качеството на работата по преасфалтирането на шуменските улици. Одитиращата фирма трябва да си свърши добре работата. Не бива контролът по качеството да приема недобре свършен технологичен процес с лоши резултати.
Притеснението ми е, че ако инвеститорският контрол не е на ниво, може да се окаже, че тези 12 милиона лева ние буквално сме ги изхвърлили и след година ще трябва тези улици наново да се кърпят. Моля се да не е така, по принцип за мен на първо място стои интересът на нас, шуменци и на второ място са някакви други съображения. Моля се и да получим тези 6 милиона от недовършената централна градска част, но и тук съм скептичен и трябва да кажа, че неслучайно аз не гласувах, защото ми се струваше фантасмагорично това предложение – то излизаше като от филм на Оруел. В една криза да се предлагат такива благини в центъра на града при липса на възвращаемост, изглеждаше ми по същия начин, както и всички фантастични идеи на кмета за парно на квадратен метър, за безплатна топла вода през лятото и др. Хубаво е да мечтаеш, но да мечтаеш в къщи на дивана, а не когато си в креслото на кмета. Шумен има нужда от един здравомислещ кмет, който брои всяка стотинка и да я влага там, където е нужно. Мисля, че ще бъдем в много неприятна ситуация след месец-два, когато истината за финансовото състояние на Общината лъсне.
Пресцентър на ГЕРБ - Шумен
Коментари
мен 2
шуменец, ще го питам :) но и ти ги обърна към костов цялото нещо...защо всеки ден има статии против костов и защо всички други кандидати имат банери и интервюта в сайта...не ми казвай, че съществува журналист с името "Пресцентър на ГЕРБ - Шумен" ...това не е платена статия нали хахаха. Казвам поръчкова (макар и да не е точната дума може би) понеже не еднакво за всички...защо няма от пресцентъра на БСП интервюта, не защото не искат да дадат, а защото шум.бг (или някой друг) не иска да го виждат шуменците които четат този сайт
жг
то сякаш герб като са на власт , ще опраят теца аххаха , е не се излагай ве ,то няма оправия
Анонимен
Проф. Добрев да не се прави на "ни лук ял, ни лук мирисал"!!! Всичко е знаел, но...
Според науката, той е Нарцис: "Терминът нарцисизъм означава любов към себе си и се свързва с ред характерови черти, засягащи собственото възхищение, егоцентричността и егоизма. Името е избрано от Зигмунд Фройд, от гръцкия мит за Нарцис, който бил орисан да се влюби в собственото си отражение във водата."
А неговата "наука" сме я чели - брои разни думички колко пъти се срещали в това или онова произведение...
И като не може нищо повече да измайстори в т.нар. си наука, тръгнал да разбира от политика. Той се тъкмеше да става министър на предните избори, ама ...
Точно заради него и следващата в листата на ГЕРБ - Донка Иванова, която не си намери партия и друга работа освен директор, а е една ...., няма да гласувам за тази партия. Сори, Г-н Б. Борисов, но според кадрите Ви на места това ще е положението!!!
Анонимен
Добрев, заради такива като тебе хората няма да гласуват за Александров, боклук такъв. И ти и Златев трябваше да се покриете и да не се показвате 10 години.
Анонимен
Професора е готин и много обективен познавам го отдавна никога не говори празни приказки и не льже тои има чест
ееееее...
...чакайте малко,ГЕРБ не е професора,има и други!
До Анонимен:
И не само заради професора..там има и другА, която скача цял живот от партия на партия като пеперудка, или по-скоро като хамелеон...няма да гласуваме И за Герб!Не остана заради такива свястна партия..
mitko
абе ако гласувам за костов ???? за БКП ли ще гласувам или за ДПС?????? или за евро рома?????
абе то това БСП е голям карашик. пълни смешници.
усмихнат
Това,че Донка е била първо БСП,после СДС,сега ГЕРБ,говори че се развива!Не се е омъжила за партия я.Пък и така са хората-или са партийци(ангажирани с хората) или безпартийни.