Филип де Бук: Да се измъкнем от кризата и да създадем по-силна Европа
"Последните няколко тристранни срещи на върха се проведоха при трудни икономически обстоятелства, но може би никога досега ситуацията не е била чак толкова драматична". Това заяви Филип де Бук, генерален директор на Businesseurope по време на провеждащата се днес в Брюксел Тристранна среща на върха, съобщиха от пресцентъра на БСК.
"Ето защо ние разбираме, че заседанието на Европейския съвет е отложено, за да се намери решение на кризата в Еврозоната, и приемаме, че това също има последици за нашата среща. Истинският приоритет сега е да се сложи край на този начин на управление на кризата, край на кризата на доверието", добави Филип де Бук.
Той каза, че икономическата ситуация се е влошила през лятото. "Ние наблюдаваме един порочен кръг от политическа нерешителност, която подхранва нестабилността на финансовите пазари, което на свой ред вреди в краткосрочен план на доверието на потребителите и на бизнеса. Безработицата се стабилизира на почти 10% (23 млн.души) и това е основната ни грижа. Има и някои поводи за оптимизъм – бизнесът създаде през тази година нови половин милион работни места и, в сравнение с предишната година, безработицата падна в 16 страни-членки, като най-драстичен е спадът в Балтийските страни", обясни Филип де Бук.
Той каза, че положението на младите хора все още остава критично. "Повече от 5 млн. млади са безработни и са изложени на риск да станат част от "изгубеното поколение". Чухме призива на президента Барозу към дружествата да положат специални усилия, за да осигурят места за стажуване и чиракуване. Точно това правят работодателите. Много фирми са склонни да направят и повече. Но те не могат да го направят сами. По-ефективното образование и задълбочаване на партньорството с бизнеса са от съществено значение. Ние сме готови да проучим, съвместно с нашите социални партньори на европейско ниво, идеята "Възможности за младежки инициативи", но това трябва да бъде повече от символично действие – тази инициатива трябва да добие реална стойност", заяви Филип де Бук.
Според него, социалният диалог със сигурност е доказал своята стойност. "Ние се ангажираме с неговото бъдеще. Справянето с предизвикателството "заетост" трябва да бъде наш приоритет № 1. Работодателите ще дадат своя принос 10 млн.души, които са безработни за повече от 6 месеца, до две години да се върнат на работа, но ние трябва да бъдем креативни и да получим подкрепа от нашите социални партньори", каза Филип де Бук.
Той подчерта, че всички са съгласни, че има нужда от икономически растеж, за да се намали безработицата. "Ние ще публикуваме пълна актуализация на нашата икономическа прогноза през идния месец. Очакваме икономическият растеж в ЕС за тази година да намалее незначително спрямо прогнозата ни от пролетта за 1.8% ръст. Но ние сме по-малко оптимистично настроени за 2012 г., заради продължаващата политическа несигурност. Ако се приложат координирани, съгласувани и решителни действия, политиците могат да прекъснат порочния кръг и да спомогнат за възвръщане на доверието. Това трябва да бъде залогът за следващото заседание на Съвета, посветено на бъдещето на Еврозоната", заяви още Филип де Бук. /БГНЕС
289
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар