Смъртта на Кадафи слага край на тиранията в Либия
След смъртта на бившия либийски лидер Муамар Кадафи, президентът на САЩ Барак Обама заяви, че с това се слага край на дълга и болезнена страница за всички либийци.
Обама предупреди, че управляващите "с железен юмрук" режими в арабския свят неизбежно ще паднат под натиска на младежите, които искат правата си. "Тези лидери, които им отказват тяхното достойнство, няма да успеят", подчерта Обама. Сега либийците имат шанс да изградят "демократична" и "толерантна нация", добави той, което е изглеждало невъзможно само преди година. Държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън беше по-предпазлива, като изрази смайването си, но посочи, че вече е имало фалшиви съобщения за смъртта или залавянето на Кадафи. От своя страна либийският посланик във Вашингтон благодари на САЩ, НАТО и международната общност за тяхната роля в свалянето на Муамар Кадафи. "Ерата на злоупотреби и диктатура приключи. Мечтата се сбъдна", заяви посланик Али Ауджули в кратко изявление на входа на посолството след новините за смъртта на Кадафи. "Благодаря ви, САЩ, благодаря ви, НАТО, благодаря ви, Египет, благодаря ви, Катар, благодаря ви, Тунис, благодаря ви, международна общност", заяви той. Либийците празнуваха по улиците на Триполи при съобщаването на новината, като стреляха във въздуха.
"Смъртта на Кадафи бележи "исторически преход" за Либия, заяви генералният секретар на ООН Бан Ки Мун. "Пътят напред за Либия и нейния народ ще бъде труден и пълен с предизвикателства. Сега е моментът за всички либийци да се обединят", заяви Бан от централата на ООН. "Всички воюващи трябва да свалят оръжията и да вървят заедно в мир. Сега е време за възстановяване и изцеление", каза той. Генералният секретар на ООН беше яростен критик на репресиите на Кадафи. Той призова всички либийци да се съберат, като допълни, че е дошло времето за лечение, а не за отмъщение.
Според президента на ЕС Херман ван Ромпой, смъртта на Кадафи "бележи края на една ера на деспотизъм". Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу заяви, че новината за смъртта на Кадафи в Сирт означава край на репресиите, от които либийският народ страда прекалено дълго. В съвместно изявление двамата казаха, че Преходният национален съвет трябва да се стреми към процес на помирение, който да достигне до всички либийци и да даде възможност за демократичен, мирен и прозрачен преход в страната. Председателят на Европейския парламент Йежи Бузек ще посети Либия в събота. "Щастлив съм, че ще посетя страна, която е напълно освободена от диктатор, който налагаше своя железен юмрук повече от 40 години. Сега Либия може наистина да обърне страницата", добави той.
Ръководителят на Арабската лига Набил ал Араби изрази надежда, че смъртта на Кадафи "ще обърне страницата на тиранията". Той призова либийците "да преодолеят раните на миналото и да гледат в бъдещето", без да търсят отмъщение, а национално единство и мир. Ал Араби заяви, че се надява на "мирен преход към нова демократична политическа система" и похвали "жертвоготовността и куража на либийския народ, който понесе болката, за да постигне свобода, демокрация и национално достойнство".
На свой ред египетското правителство изрази надежда, че смъртта на Кадафи ще "открие нова глава" в историята на страната и ще позволи възстановяването й. Кайро подчерта готовността си "да подкрепи либийския народ във възстановяването на страната им". Китай от своя страна призова за "всеобхватен" преход, като предупреди, че при това е важно да се съхрани етническото и национално единство.
Бразилия не се радва на смъртта на Муамар Кадафи или който и да е държавен лидер, но подкрепя демократичния преход в Либия и възстановяването на страната, заяви президентът Дилма Русеф. От своя страна президентът на Венецуела Уго Чавес, поддръжник на Кадафи, го обяви за "мъченик" и нарече смъртта му "убийство". Той отхвърляше чуждестранната намеса в Либия от самото начало на операцията. САЩ заявиха, че очакват да започне намаляване на операцията на НАТО в Либия. "Мисля, че НАТО ще реши за бъдещето на мисията през идните дни", заяви говорителят на Държавния департамент Марк Тонър. За решението ще се изисква консенсус в 20-членния Алианс. Това беше първата операция на НАТО, в която САЩ нямаха ясно изразена водеща роля, която вместо това беше поета от европейските страни. Френският външен министър Ален Жюпе заяви, че операцията на НАТО ще приключи, когато Преходния национален съвет на страната обяви територията на Либия за свободна. Френският президент Никола Саркози приветства смъртта на диктатора и също призова новия режим на страната да продължи демократичните реформи. Той определи смъртта на либийският лидер като важна стъпка напред за либийския народ, опитващ се да се освободи от диктаторския и насилствен режим, наложен върху него от повече от 40 години. "Нова страница се прелиства за либийският народ, в помирение, единство и свобода", заяви френският държавен глава.
"Либия е свободна за ново начало на мирни демократични реформи след смъртта на Муамар Кадафи", заяви и германският канцлер Ангела Меркел. "Това слага край на кървавата война, която Кадафи води срещу собствения си народ", добави тя.
Министърът на външните работи Николай Младенов заяви, че "със смъртта на Муамар Кадафи започва нова ера в историята на Либия". "Надявам се, че краят на бившия либийски лидер ще предвести и края на страданията на либийския народ, както и началото на нова епоха, в която либийските граждани ще живеят без страх и унижения в обединена и просперираща държава". Министър Младенов призова Преходния национален съвет и всички либийци да удвоят усилията си за постигане на национално помирение, за да се заличат всички рани и травми от управлението на Кадафи и от жестоките репресии срещу собствения му народ. Той подчерта, че България е готова, заедно с международната демократична общественост, да окаже пълно съдействие на либийския народ по трудния му път към свобода и демокрация.
Финансовите пазари реагираха с облекчение на смъртта на диктатора. Според тях тя намалява заплахата от въстание, можеше да наруши доставките на петрол през идните години. Новината ще има слабо непосредствено отражение върху цените на горивата, но премахва заплаха над цените в бъдеще. Мнозина играчи на пазарите се опасяваха, че разпадането на управлението на Кадафи ще доведе до дълъг конфликт, който да замрази производството на петрол, както Ирак, Нигерия и Колумбия. Сега има шанс "лоялните към Кадафи да се деморализират и да изоставят каузата", надяват се аналитиците в Barclays, въпреки че остават сериозни заплахи за сигурността на страната.
За британската преса, смъртта на Муамар Кадафи е победа и "предупреждение" за другите диктатори в Близкия изток. "Окървавеното тяло на Кадафи трябва да подтикне всички деспоти, които продължават да държат властта в региона, и особено сирийският президент Башар ал Асад, да започнат политически реформи", написа Дейли Телеграф. Вестникът подчерта, че свалянето от власт на Кадафи, египетския президент Хосни Мубарак и туниския лидер Зин ел Абидин Бен Али са променили политическата карта на региона, "а ние трябва да се адаптираме". Левият ежедневник Гардиън отправи предупреждение не само към Асад, а и към президента на Йемен Али Абдула Салех, че "това може да се окаже съдбата им". В същото време Таймс отбеляза, че смъртта на Кадафи е била за предпочитане пред процес, който вероятно не би разкрил много, което вече не е известно.
Остава неясно как точно е загинал либийският диктатор, въпреки че либийската телевизия излъчи видеозапис на бойци на ПНС, които позираха с тялото му. Френският министър на отбраната Жерар Лонге заяви, че френски военни самолети са дали предупредителен изстрел по конвоя, в който се е намирал Кадафи, при което са били унищожени коли и ранени и убити хора. Американски безпилотен самолет също е нанесъл удар по конвоя заедно с френския "Мираж".
Според изявлението на либийския премиер Махмуд Джибрил, Кадафи е бил убит при кръстосан обстрел в родния си град Сирт, след като е бил заловен. При залавянето си Кадафи "не е оказал никаква съпротива". Той е бил прострелян в главата след залавянето си от силите на въстаниците, защото попаднал под кръстосан огън на въстаниците и собствените си поддръжници. Лекарят, провел аутопсията, не е могъл да установи "дали куршумът, отнел живота му, е бил изстрелян от революционерите или силите на Кадафи", добави Джибрил. Тялото на Кадафи е изложено в Мисурата заедно с тялото на още един от синовете му, Муатасим. Смята се, че най-влиятелният от синовете му, Сейф Ал Ислам, е бил обграден в селище близо до Сирт. Интерпол и Международният наказателен съд заповядаха на Сейф Ал Ислам, който е издирван за престъпления срещу човечеството, "да се предаде", за да "отговаря по обвиненията".
БГНЕС
302
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар