Започна делото срещу дон Цеци
Делото срещу Цветелин Кънчев – дон Цеци и още двама души, обвинени в това, че са рекетирали Никола Николов, бивш директор на ГД "Гражданска защита" и бивш началник на политическия кабинет на Емел Етем, предаде репортер на БГНЕС.
Съдът допусна Никола Николов като частен обвинител и граждански ищец по делото. Той претендира за имуществената вреда от 322 711, 95 лв., което е левовата равностойност на 165 000 евро. Пари, за които прокуратурата твърди, че тримата са взели от Николов. Адвокатите на подсъдимите поискаха делото да бъде прекратено и обвинителният акт отново, за трети път, да бъде върнат на прокуратурата. Според тях има процесуални нарушения, които ограничават правото им на защита. Съдът обаче не намери такива нарушения и затова не върна обвинителния акт. По делото показания даде самият Никола Николов. Той разказа, че при него са идвали хора, за да му искат пари. Парите са били, за да не бъдат разгласени компромати срещу него.
Те са искали от Николов в началото 250 000 евро, а той казал, че не е милионер и няма толкова много пари. "Ти не си милионер, но имаш деца, имаш внуци", казал Върбанов и тогава на Николов му станало ясно, че идват да го рекетират. В крайна сметка 165 000 евро той дал на три пъти, 10 000 евро били необходими за да се свика мешерето – ромският съд, който да прецени дали компроматите да бъдат дадени на разследващите. Лично Цветелин Кънчев е казал на Николов, че прави компромис със себе си, като се среща с него, казал му още – ти си в топ 5 и че срещу него има папка с много компромати. Ако мешерето реши, те няма да се дават на органите, защото има замесени роми. "Въпросът да се реши комплексно", казал Кънчев. Самият Николов заяви пред съда, че не е вземал никакви пари и не е участвал в никакви корупционни схеми. Той още в началото е знаел, че ще сигнализира МВР, за това че го изнудват, но тогава бил прекалено уплашен за себе си и за цялото си семейство.
Това бил водещият фактор, който го накарал да даде парите. Николов отчита като грешка това, че още в началото не е отишъл в МВР, но каза, че не е имал необходимите доказателства и може би изходът тогава щял да е друг. Той сигнализирал органите на полицията около седмица - две по-късно и те образували досъдебно производство.
На 1 март 2010 година от СДВР му казали, че имат оперативна информация, че се готви неговото убийство. И тогава му поставили денонощна охрана. Делото продължава и в момента. По него показания трябва да дадат около петима души. /БГНЕС
330
1
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата