Уорлик: САЩ ще подкрепят правителството по всякакъв начин
Уорлик: Катуница е пример, че в България има две правосъдни системи
Първо нека да поздравя новоизбраните президент и вицепрезидент и новите кметове и общински съветници, искам да поздравя и господин Калфин и госпожа Кунева, те водеха много силни, основаващите се на принципи кампании. Това каза пред БНТ американският посланик Джеймс Уорлик.
ГЕРБ се справиха изключително добре. Имаше и доста проблеми, свързани с организацията на изборите. Дошъл е моментът да се мисли с поглед напред. Сега премиерът и правителството имат нова възможност да реализират важни промени в България и гражданите на България дават възможността на правителството да направят необходимото са подобряване на страната. Сега предизвикателството пред правителството е дали ще поеме тази възможност, която му се дава. Ясно е, че доста хора са гласували срещу него, срещу това, което е постигнало правителството, затова сега правителството и премиерът трябва да поемат юздите здраво и мисля, че всички искат да станат свидетели на прогрес във важните области, подчерта Уорлик.
Той каза, че новоизбраният президент е поел ангажимента да направи най-доброто за българските граждани. "Мисля, че новоизбраният президент ще се застъпи за интересите на гражданите, защото на много граждани и бизнесмени им е омръзнало нещата да не се променят, но вече са започнали промени. Ние от САЩ ще подкрепим това правителство по всякакъв начин, по който е възможен, пожелавам успех на правителството, на премиера и на Министерски съвет", заяви американският посланик.
"Никакви извинения повече, вече 2 години те са на власт, но и опозицията трябва да бъде конструктивна. Сега, когато БСП също демонстрираха, че имат доста поддръжници и те трябва да подпомогнат прогреса в реформите в различни области. На всички им е омръзнало постоянно едни и същи проблеми. Трябва да се върви напред. Някои от промените няма да бъдат реализирани лесно, някои от членовете на кабинета ще бъдат критикувани за мерките, които ще вземат, но затова е премиерът, който трябва да бъде достатъчно смел и силен", каза Уорлик.
Що се отнася до обвиненията за нарушения, те трябва да бъдат разследвани. Пример за това е, че основен приоритет за новоизбрания президент е реформата в съдебната система. Господин Борисов и господин Плевнелиев, къде са вашите идеи за нея, питам аз. Реформите трябва да се получат, трябва да се поеме отговорност. Лесно е да се критикува правителството, но много по-трудно е да се работи конструктивно. Нека да отправим и предизвикателството към социалистите – да работят конструктивно, подчерта Уорлик.
Той заяви, че и САЩ имат предистория с нередности от всякакъв тип по време на избори. "Такива нередности се случват във всички държави, въпросът е какво се предприема срещу такива нередности. Тук в България нередностите трябва да бъдат разследвани. Ако има хора, които са купували гласове, трябва да бъдат наказани, бих искал да видя това. Има обвинения, доколкото знам, за купуване на гласове от различни партии. ЦИК в България ще трябва внимателно да разгледа как са протекли тези избори, парламентът също да преразгледа организацията на изборите", категоричен е Уорлик.
Според него, бедни и необразовани хора продават своя вот, защото знаят, че няма да бъдат наказани и трябва да има система, при която хората, които организират купуване на гласове да бъдат наказани. "И да се гарантира на всеки гражданин на България, че изборите са глас на представителност на българския народ. Трябва да се разследват подадените сигнали за купуване на гласове", добави Уорлик.
За новия правосъден министър Уорлик каза, че не е толкова важно името на министъра на правосъдието, а какво ще направи той. "Дали той има визия, дали ще работи в сътрудничество с всички членове на парламента, дали ще сътрудничи с цялостната съдебна система. Това е трудна задача и затова е необходимо добро лидерство. В САЩ казваме, че отговорността е в съответното лице, което отговаря за реформите", посочи американският посланик.
За случая в Катуница и последвалите протести в страната, Уорлик заяви, че и за него е неприемливо това, което се случи в Катуница. "Как може един човек и неговите деца и внуци да останат над закона, да не плащат данъци, как се случва това. Не бих се примирил с такава ситуация, не обвинявам българските граждани, които излязоха на протест, но нека хората да не поемат правосъдието в собствените си ръце. Но на хората им е омръзнало и цар Киро не е единствен случай. Преди време казах, че в България има две правосъдни системи. Ако си достатъчно богат и властен, правилата може и да не се отнасят до теб – за това казах, че има две правосъдни системи в България и Катуница е пример за това", подчерта Уорлик.
Една от причините, поради която България има нужда от Закон за конфискация на имущество, придобито от престъпна дейност, е именно такива ситуации. Трябва да има методи за да се запорира такова неправомерно придобито богатство и хора като цар Киро да не остават над закона. Има и други такива личности в страната, които години наред са били недосегаеми. Никой в страната не трябва да бъде предпазван от закона, той трябва да е валиден за всички, уточни Уорлик. Попитан за пример за недосегаем човек в България, американският посланик каза, че не би искал да споменава имена, но всички в България биха могли да посочат конкретни личности, упражнявали влияние години наред и са оставали над закона. Това се вижда, че не е приемливо за гражданите. И не става дума за корупция на високо ниво, но и за корупцията на ниско ниво. Това е предизвикателство пред правителството, корупцията трябва да се атакува на всички нива. Меденият месец свърши, казваме ние в САЩ, сега правителството трябва да действа отговорно и да се справя с проблемите на българските граждани, категоричен е Уорлик.
Преобладаващата част от съдиите, прокурорите и полицаите са честни хора и добри, малкият брой, които не са честни, а са корумпирани, трябва да бъдат изведени от системата и да бъдат разследвани според законодателството, добави Уорлик. Според него, преобладаващата част от хората съзнават, че малкият брой хора, които се възползват от системата, трябва да бъдат установени и изведени от системата. "Не бих искал да критикувам като професия прокурорите, съдиите, полицаите, но критикувам тези, които са корумпирани и които искат да крадат от българското правителство и от българския народ", категоричен е посланикът на САЩ.
За преустановяването на вноската на САЩ в ЮНЕСКО, след като организацията даде статут на пълноправен член на Палестина, Уорлик каза, че единствено след промени в законодателството на САЩ, може отново да правят вноски. "Но САЩ искат да видят да има подновяване на преговорите за постигане на мир в Близкия изток. Този вид явления, които видяхме не подпомагат процеса за мир, случки като тези накърняват статута на ЮНЕСКО.
В САЩ отдавна съществува закон, който гласи, че с признаването на пълноправно членство на Палестина в ЮНЕСКО, ние ще преустановим нашите вноски за ЮНЕСКО. Директорката е помолила да променим нашето законодателство по отношение на това. САЩ стоят зад дейността на ЮНЕСКО и искаме да можем да подкрепяме тази организация", заяви Уорлик.
За кризата в Гърция, Уорлик каза, че има уроци, които всички научихме. "Че фискалната дисциплина е нещо изключително важно, съответно държавите, които са живели отвъд своите възможности, сега се налага да платят цената за това. България е в много силна позиция, защото се води отговорна фискална политика. Наученият урок е да се запази курса и да се следват целите, които са били поставени и мисля, че това се осъзнава от вашия финансов министър и от Кабинета, но е важно да се създават и редица работни места", категоричен е американският посланик. Той каза още, че има много граждани, които искат да работят, но са безработни. "И една от трудностите пред правителството е да се стимулира икономиката. Надявам се да има повече инвестиции в България и то повече американски инвестиции", добави Уорлик.
БГНЕС
295
1
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
прост
Европа не е Америка и България не е Европа!