СГС образува дело срещу Алексей Петров
На 8 ноември, днес, в Софийски градски съд (СГС) е образувано дело срещу Алексей Петров, Антон Петров, Кирил Топалов, Марчело Джотолов, Янко Попов, Цеко Йорданов, съобщиха от пресслужбата на съда.
Делото е образувано по внесен от Софийска градска прокуратура обвинителен акт на 7.11.2011 г. (по чл. 321, 321а НК). Делото е разпределено на 29 състав от Наказателно отделение на СГС с председател съдия Румяна Ченалова.
БГНЕС припомня, че на 7 ноември 2011 г., след повече от година и половина разследване, прокуратурата внесе в Софийски градски съд обвинителния акт по делото "Октопод". Обвинителният акт е срещу Алексей Петров и още петима души. Има множество обвинения сред тях и това за организирана престъпна група за изнудвания. Обвинителният акт е от 200 страници.
Другите петима, на които Софийска градска прокуратура повдигна обвинения са: Антон Петров, Марчело Джотолов, Янко Попов, Кирил Топалов и Цеко Йорданов.
Алексей Петров, Антон Петров, Марчело Джотолов и Янко Попов са обвинени в образуване, ръководене и участие в организирана престъпна група. Алексей Петров има обвинения и за извършени изнудвания, принуди и разгласяване на класифицирана информация. За изнудвания и принуди има обвинения и Марчело Джотолов. Той ще застане пред съда, тъй като според обвинителния акт е нарушил закона, като не е плащал данъци, има обвинения и за присвояване. За изнудвания е обвинени и Янко Попов. Кирил Топалов има обвинения за принуда, а Цеко Йорданов за осуетяване на наказателно преследване.
Внасяйки обвинението в СГС прокуратурата опроверга твърдението, че това производство ще се разглежда в новосъздадения Специализиран съд.
Алексей Петров беше арестуван при показна акция през февруари 2010 година. При полицейската операция "Октопод", проведена в ранните часове на деня, той бе задържан в жилището си от спецполицаи. При акцията имаше и още арестувани - общо 13 души. Операцията започна с проверки на 18 обекта в столицата - стриптийз барове и клубове. Това е политически арест и министър Цветанов стои в основата му, заяви тогава Алексей Петров. По-късно обвини и Бойко Борисов за своя арест.
Софийският градски съд определи най-леката мярка за неотклонение за Алексей Петров – подписка на 7 февруари тази година. Тогава съдът заседава по искане на защитата на Петров за изменение на дотогава действащата му мярка за неотклонение "домашен арест" и промяната й в по-лека. Съдът счете, че е налице обосновано предположение за извършен рекет само срещу свидетеля Георги Цветанов, но не прие, че има достатъчно доказателства Алексей Петров да е извършил останалите 6 престъпления, за които е обвиняем.
На 12 октомври миналата година Софийският апелативен съд (САС) освободи от ареста Алексей Петров, като измени мярката му за неотклонение на домашен арест. В началото на февруари пък бившият съветник в ДАНС бе извикан в НСлС, където му бяха повдигнати две обвинения. Стана ясно, че по отношение на разследването по т. нар. дело "Октопод" ситуацията е върната като тази от лятото. "Делото отново е разделено. Първото е за групата, т. нар. "голям октопод", а другото – за Алексей Петров, Марчело Джотолов и Антон Петров", каза адвокатът му Ина Лулчева.
Обвиненията на Алексей Петров са повдигнати и по двете дела, които са отделени от общото дело, което бе образувано преди около година. Така де факто се оказва, че "октоподите", според разследващите, са два – малък и голям. Адвокатът Людмил Рангелов, който защитава друг обвинен по "големия октопод" Пламен Стоянов, пък обясни, че по това дело обвинените са вече за по-малко престъпления и с един член по-малко – от групата е изваден Марчело Джотолов. Организираната престъпна група продължава да бъде ръководена от Алексей Петров.
"Октоподът", който видя обвинението на 10 февруари миналата година, освен че вече е с едно пипало по-малко, вече не е и въоръжен, не е извършвал и престъпления, които са с участието на длъжностни лица. Според новото обвинение престъпната група е извършвала пране на пари и укриване на данъци. От обвиненията отпаднаха и престъпленията за проституция и рекет. Това стана ясно от думите на адвокат Рангелов.
На 15 февруари 2011 Софийският апелативен съд потвърди най-леката мярка за неотклонение на Алексей Петров – подписка. Това му даде възможност да се яви като кандидат за президент, където получи заедно с кандидата си за вицепрезидент Николай Георгиев 0,94% или 31 633 гласа. /БГНЕС
315
2
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
аз
ха сега, южна африка или софийския
шуменец
Не можа човечеца да стане президент и да спечели имунитет. Сега ще чакаме развръзката.