Парамов: Първанов блокира България
Президентът Георги Първанов винаги е тръгвал с една политическа кауза, но никога не я е реализирал докрай, а напротив я е загърбвал и сменял политическата си позиция. Това заяви за БГНЕС икономистът Кольо Парамов по повод вчерашната пресконференция на държавния глава.
"Всеки, който види развитието на Първанов като политик от 1991 г. ще види много странно противоречие. Той винаги е тръгвал с една кауза и после си е обръщал мнението. Спомнете си, когато беше издигнат за кандидат от Кърджали, той беше най-големият противник на ДПС. А след това стана възможно най-големия защитник на ДПС. От най-горещия защитник на Слободан Милошевич, той се превърна в най-големия му противник. От противник на НАТО, стана негов поддръжник", припомни Парамов.
Според него, настоящият президент винаги е следвал политически път, който е свързан с властта. "Ако приемете за отправна точка 1991 г., когато на 40 конгрес на БСП Първанов беше въведен като член на Изпълнителното бюро на партията, ще видите, че той последователно през всичките тези години до днес се е занимавал с политика и ще продължи да се занимава с политика", каза Парамов. Той припомни, че още на 8 март 2010 г. е прогнозирал създаването на политически проект от президента, начело с Ивайло Калфин. "Няколко месеца по-късно те не успяха да реализират този опит за проект. След като той по същество не успя, единственият изход за следваща политическа реализация на Първанов е неговото завръщане в БСП. Това е най-логичната, най-последователната и най-точната перспектива за неговото движение по-нататък в политиката", заяви Парамов.
"Усещам, че до 6 месеца той ще успее да придърпа БСП към себе си", добави икономистът. Но според него връщането на Първанов в партията ще има голям проблем за всички хора, които работят за социалдемократическата перспектива на БСП, а от тук и за това България да има нормална европейска левица. "Първанов не може да бъде изразител на една социалдемократизираща тенденция. Нещо повече той направи всичко възможно, за да я вкара в задънена улица. Не трябва да му се позволи в никакъв случай да унищожи социалдемокрацията в България", категоричен е Парамов.
За него двата мандата на Първанов /2001-2012 г./ не оказаха благотворен ефект върху развитието на държавата. Нещо повече те са довели до застой и блокирани. "Колкото и добър, и благочестив да изглежда на пръв поглед Първанов, президентът съвсем не е за подценяване в неговата комбинативност. От тази гледна точка той може да тласне в лоша посока развитието на България, както това стана през последните 10 години", заяви Парамов. Негативните тенденции са се засилили особено след съставянето на тройната коалиция начело със Сергей Станишев/2005-2009 г./. "Поставянето на последния за министър-председател беше върха на тази елементарност по отношение на усвояване на коренно различна перспектива за развитието на България", каза Парамов.
Той припомни и един любопитен факт свързан с издигането на Георги Първанов за президент през 2001 г. "Тези, които издигнаха Първанов за президент го предложиха не защото очакваха той да стане президент, а защото искаха да се разграничат от него и след като загуби изборите да му поискат оставката. Интригата беше тогава, издигайки Първанов за кандидат-президент, той да не успее да се реализира", заяви Парамов. /БГНЕС
418
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар