Представят книгата "Старобългарски производствен център за художествен метал при с. Новосел"
Археолозите доц.д-р Стойчо Бонев и доц.д-р Стела Дончева ще представят новата си книга "Старобългарски производствен център за художествен метал при с. Новосел" днес от 17 ч. в Регионална библиотека "Стилиян Чилингиров". В монографията са обнародвани резултатите от археологическите проучвания /2004-2009г./ до шуменското село Новосел, където е открит първият старобългарски производствен център за метал, непознат досега на археологическата наука. „Този център е строго регламентиран с отделни ателиета на всеки 100 м., с открити в тях огнища, пещ, отпадни ями, леярски съдове, от което е видно, че производството се е дирижирало от законодателя“, коментира доц. Бонев. Според него намерените над 800 метални изделия от предмети на дребната пластика са с византийско-културно влияние като местните ювелири са го пречупили през своето виждане и са създавали шедьоври. „С разкриването на този център се слага край на спекулациите, че такива предмети през 9-10 век са внасяни отвън. Те са се правили тук на 8 км. от столицата Преслав и предназначени за изисканите вкусове на местната аристокрация“, каза доц. Бонев.
Текстовата част на книгата е придружена от каталог, включващ повече от 800 предмета в т.ч. и богат илюстративен материал.
Според археолозите книгата е с национално значение и нейни екземпляри вече има в университети в Русия, Унгария, Великобритания, САЩ.
ШУМ.БГ
Коментари
кафе
Чеатито за новата титла на доц.д-р Стела Дончева. Желая ти здраве и много професионални успехи.
боза
Да е жив и здрав доц. д-р. Ст. Бонев,че подкрепя младите и желаещите да работят и, че е много търпелив.
Къде се намира
Къде се намира по-точно мястото?
Искам да отида и да разгледам.
хттп://викимапя.орг/#лат=чз.2865779&лон=26.811018&з=1ч&л=11&м=б&в=8
* Коментар транслитериран от системата
0 0Къде се намира?
Дайте описание къде се намира.
На мен ми е любопитно и искам да го разгледам.
При Златар май пак бяха открили такива леярни.