Дянков: Трябва да сме по-консервативни от консервативните в ЕС
Вероятността за нова рецесия е голяма, затова всички очаквания за 2012 г. в бюджета са променени в посока надолу. Това заяви в доклада си пред НС финансовият министър Симеон Дянков, което предхождаше първото четене на законопроекта за държавния бюджет за следващата година, предаде репортер на БГНЕС.
Нашият очакван ръст е ревизиран от 3.7% на 2.3%, по който показател страната ни се нарежда на 5-то място в Европа при очаквана средна стойност на растеж в ЕС от 0.6%, каза Дянков. Но ние трябва да действаме и да бъдем по-консервативни от тази консервативна прогноза, не трябва да допускаме рискове, добави Дянков.
От следващата година ще сме в условията на действащ Пакт за финансова стабилност. Промените в закона за устройство на държавния бюджет ни поставят ограничение от 2% за дефицит и 40% за преразпределение през бюджета, продължи той. Но основната фискална цел за 2012 г. е още по-консервативна - дефицит от 1.3% от БВП, посочи министърът.
"Свиването на дефицита ще се постигне при запазване на същото равнище на преките данъци. Долната граница на фискалния резерв ще остане на равнището от тази година и миналата година – 4.5 млрд.лв.", уточни Дянков. И коментира: забавянето на икономиките навън ще се отрази на темповете на износа ни. Очакваме постепенно възстановяване на вътрешното търсене и това да се превърне в основен двигател на растежа. Инфлацията през 2012 г. ще се дължи до голяма степен на вътрешното търсене, прогнозата ни е в края на периода тя да е 2.5%. На пазара на труда предвиждаме запазване на броя на заетите. Прогнозата за безработицата е тя да остане на нивото от тази година. Планираме размерът на приходите да бъде около 29 млрд. лв. или 35.2% от БВП. Това е увеличение от 1% в реално изражение спрямо тази година. За предвидения номинален растеж на приходите с около 2.5 млрд. лв. спрямо 2011 г. ще се разчита на фондовете и програмите на ЕС. Предвиденият номинален растеж на приходите по националния бюджет от около 850 млн. лв. спрямо тази година основно отива да покрие намаляването на дефицита и осигуряване на нужното съфинансиране по всички европейски програми. Независимо от запазването на общото ниво на разходите през 2012 г. ще осигурим повече пари за образование, за съфинансиране на програмите на ЕС, за наука и култура, окуражи депутатите Дянков.
Изграждането на пътната, комуналната и екологичната инфраструктура, науката и образованието ще получат помощ и от оперативните програми, добави той. Политиката за поемане на нови дългови задължения също ще е консервативна, според министъра. Заложеното максимално съотношение на дълг към БВП е 19% за следващата година, но не очаквам да достигнем тази стойност, залагаме я просто като допълнителен буфер, посочи Дянков.
БГНЕС
198
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар