И.Нейков: Това е идеалното време за премиера
Това е идеалното време за премиера - бащицата идва и вика: спокойно и вие сте прави, и вие сте прави, ще намерим решение. Просто идеално. Това заяви пред БНТ Иван Нейков, председател на Балканския институт по труда и социалната политика, бивш социален министър в разговор за пенсионната реформа.
В условията на криза се раждат свръхочаквания. Има много очаквания от социалния министър. Кашата беше надробена от Министерството на финансите, би трябвало от там да дойдат обясненията. Както се казва бий самара, за да се сеща магарето. Една от заслугите на социалния министър е поддържането на социалния мир. Ситуацията вкара синдикатите в ъгъла, те нямат друг път. Ако те сега не направят нищо, те след това трудно ще обясняват на членовете си защо нищо не са направили, подчерта Нейков. Според него, изборът, който направиха синдикатите е логичен
"Диалогът и доверието е много нарушено между социалните партньори и министъра на финансите, но те не са се събрали да се обичат. След като няколко години казвах, че трябва да има увеличаване на пенсионната възраст, сега излиза, че трябва да говоря против това, но няма. Трябва да се увеличи пенсионната възраст. Ако искаме да стабилизираме системата да постигнем по-високи пенсии, това минава през увеличаване на пенсионната възраст, въпросът е как го правиш", заяви Нейков.
Когато лашкаш хората от едната в другата посока, това е лошо, те спират въобще да слушат и да вярват и са против, дори когато знаят, че това трябва да стане. Винаги е по-добре там, където аз не съм, тази логика е желязна в България. Ние какво искаме, по-ранно пенсиониране с по-ниски пенсии ли по-високи пенсии, което върви с повече работа, обаче. Това е дилемата, категоричен е Нейков.
От своя страна икономистът Лъчезар Богданов коментира, че твърде много време се отделя на синдикатите.
"Синдикатите трябва да се занимават със защита на работниците по отношение на тяхното място на пазара на труда, а не да се включват във всяка дискусия във всяко нещо, което се случва в държавата. Това, което предлага правителството не е нова реформа, а малка стъпка, към която трябваше да се върви от много години насам. Тези неща трябваше да са започнали да се случват плавно преди години, но това трябваше да е започнато 2000 г., а не сега да казваме дайте да започнем от 2021 г. Това не е решение", заяви Богданов.
Той обясни, че няма социална система и пенсионна система от този тип, която да дава добри пенсии - малко хора да работят, а много хора очакват да получат пенсии. "Това е чиста математика, трябва да работят повече хора. Да, преди 20 г. си очаквал, че доживот ще работиш в "Кремиковци", но животът се променя и вече не работиш там. Тази история е тъжна, но нещата се сблъскват с икономическата реалност", посочи Богданов. Той даде за пример Норвегия, където ефективната реална възраст за пенсиониране е около 64-66 г., а в България средната възраст е 57 г. "Значи в Норвегия работят повече от нас, пък са си социална държава", подчерта Богданов.
Георги Марков, бивш конституционен съдия коментира, че шоковото вдигане на пенсионната възраст е противоконституционно. "Правото на пенсия не е подаяние, то е конституционно право, фигуриращо в основните права на гражданите. Конституционният съд през 1997 г. постанови решение, което трябва да се прочете от всички, имащи отношение към проблема. Там се казва, че правото на пенсия е конституционно защитено. Задължение на държавата е да създаде пенсионната реформа. Законодателят може в определена ситуация да направи законодателни промени по пътя на пенсионната реформа, но в една държава като България това не може да става перманентно и шоково. За тази Коледа ни сурвакаха с една година увеличение на пенсионната възраст, догодина по същото време може друг дядо Коледа да ни сурвака с още една година", подчерта Марков.
Нито една партия не е сложила билборд: вдигаме ви пенсионната възраст, никой не е питал българските граждани дали искат или не. Има си Конституция, а синдикатите защитават не само трудовите, но и социалните права на гражданите, обясни още Георги Марков. /БГНЕС
294
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар