Дянков: Може да има актуализация на Бюджет 2012
Реалистично е от средата на 2012 година държавните служители и тези в силовите ведомства да започнат да плащат личните си осигурителни вноски, заяви финансовият министър Симеон Дянков, предаде репортер на БГНЕС.
"Ако това стане от 2012 година, то може да е или от 1 май, когато ще се увеличи минималната работна заплата, или от 1 юни, когато се увеличават най-ниските пенсии. Тогава това може да стане със съответните промени в приходната и разходната част на бюджета", обясни Дянков. Запитан дали говори за актуализация на бюджета, финансовият министър отговори кратко и ясно: "Да".
Продължава изготвянето на анализа за това какви ще бъдат последствията, ако се вземе решение държавните служители и служителите в силовите ведомства да плащат личните си осигурителни вноски. Анализът се прави от експерти на НОИ и на финансовото министерство, като се очаква до средата на утрешния ден той да е готов. За сега идеята на правителството е това да не доведе до намаляване на заплатите на служителите, които ще засегне. За целта ще трябва да бъдат увеличени заплатите им поне с размера на осигурителните вноски. Така това решение вероятно ще доведе до повишаване на размера на средната работна заплата в страната. "Още ден-два трябва да се работи, защото ако се вдигне средната заплата от това зависят други неща – майчинските, студентските стипендии и изчисляваме размера на допълнителни разходи, които ще възникнат в следствие на това решение", обясни финансовият министър.
Дянков коментира и националния митинг-протест, който се провежда днес в столицата. "Протестите са част от демокрацията и кризата, и единствената ни молба е те да бъдат мирни", каза той. Дянков обясни, че 70-те млн. лева, които ще бъдат отделени за нискоакцизно гориво на земеделските производители могат да бъдат използвани, едва след нотификация от Брюксел. Те няма да повлияят на бюджета, категоричен бе Дянков. По отношение на пенсионната реформа, Дянков заяви, че е по-добре да я направим сега, отколкото след няколко месеца. "Няма държава в Европейския съюз, където да не е имало стачки, те са естествена част от демокрацията и естествена част от кризата", каза вицепремиерът. Той е убеден, че пенсионната реформа е закъсняла поне с 10-12 години и е по-добре тя да се направи сега, отколкото след няколко месеца да я направим с външни хора, които да ни диктуват какво да правим. /БГНЕС
296
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар