Желев: Демокрацията се прави от демократи
Демокрацията се прави от демократи. Така че първо трябва да произвеждаме демократите. Това заяви първият демократично избран президент на България Желю Желев на второто издание на конференцията "Софийска платформа: Справедливост в прехода", предаде репортер на БГНЕС.
"Общото между прехода от комунизъм към демокрация и пазарна икономика у нас и прехода от диктатура към демокрация в арабския свят, е, че както ние, така и те искахме да го направим по мирен начин. В арабските страни обаче това засега не се получава и причината според мен е, че няма кръгла маса. Натискът на гражданите трябва да се допълва с преговори на кръглата маса", заяви Желев. "Националната кръгла маса и уличният натиск на народа, който иска незабавната смяна на политическата система, са двата основни инструмента на мирния, безкръвен преход", изтъкна той.
"В България преходът беше двоен и се състои от два отделни, макар и тясно свързани прехода. Единият преход е политически. Съдържанието му се свежда до разрушаването на тоталитарната политическа система на комунизма с помощта на уличния натиск и кръглата маса, на която се водят политически преговори между управляващи и опозиция как по мирен, безкръвен начин да се премахне системата на комунизма и на нейно място да се установи политическата система на демокрацията с многопартийността, духовния плурализъм, върховенството на закона, принципа на разделение на властите. Вторият преход, който непосредствено следва политическия, е икономическият. Неговото съдържание се свежда до връщането на частната собственост в различните й форми на нейните собственици или на наследниците им. Това става чрез реституцията. Другата реформа, чрез която се възстановява частната собственост, е приватизацията - раздържавяването на собствеността, връщането на земята на селяните, която насилствено е била колективизирана от комунистическия режим. Накрая следва преструктуриране на цялата икономика въз основа на пазарните принципи и закони", обясни Желев.
Според него преходът в арабските страни теоретично трябва да бъде по-лесно осъществим, защото е преход от авторитарна диктатура към демокрация, а не от тоталитарна диктатура към демокрация. "Авторитарната диктатура е винаги по-слаба от тоталитарната, тя не е така всеобхватна като диктатурата на комунизма", изтъкна Желев. "Преходът в арабските държави би трябвало да е по-лесен и защото е само политически, няма нужда от втори икономически преход към пазарна икономика. В страните от този регион пазарната икономика съществува от край време и никой не се е опитвал да я премахва", допълни той. "Ние дисидентите знаехме, че комунизмът няма бъдеще, че е осъден неминуемо да загине, защото се крепи на лъжата, силата и терора. Но никога не сме предполагали, че това може да се получи толкова бързо и лесно, при това в цяла Европа. Неочакваността при развитието на събитията е и другото сходство с началото на промените от Арабската пролет", заяви Желев.
"Присъединяването на арабските страни към общността на демократичните държави ще бъде ново голямо разширяване на териториите на демокрацията на повърхността на нашата планета. Непрекъснатото разширяване на териториите на свободата и демокрацията не е само въпрос на престиж, а преди всичко въпрос на сигурност и стабилност. Защото демократичните държави са открити и прозрачни. Ако искаме през 21-ви век да живеем в сигурност и стабилност, трябва да работим за един истински демократичен свят и да не забравяме, че демокрацията се прави от демократи. Така че първо трябва да произвеждаме демократите. Истинската демокрацията се получава тогава, когато не само целите са демократични, но и средствата, с които се постигат целите, също са демократични. Главната причина за тоталния провал на комунизма е разминаването между целите и средствата. Те се опитваха да направят демократично общество с диктаторски средства", завърши Желев. /БГНЕС
206
0
asdf
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар